BREAKING NEWS

Asnjë marrëveshje për Zgjedhoren, PD akuzon PS por nuk tërhiqet nga asnjë kusht dhe qeveria teknike

Asnjë marrëveshje për Zgjedhoren, PD akuzon PS por nuk
x

Kultura

Ndahen çmimet e panairit, autorja Krypi: Nuk kemi bibliotekë kombëtare

Ndahen çmimet e panairit, autorja Krypi: Nuk kemi bibliotekë

Juria e Panairit të 21 të Librit “Tirana 2018”  vlerësoi me çmim të karrierës shkrimtarin Kim Mehmeti me motivacionin: "Për stilin origjinal në krijimin e polifonisë artistike që karakterizon romanin Pusi, si dhe gjithë veprën e tij letrare”. Çmimi për krijimtarinë origjinale më të mirë të vitit shkoi për autorin Brajan Sukaj me romanin “Ciklopi”,  me motivacionin: “Për ndjeshmërinë e thellë njerëzore të përcjellë përmes një ligjërimi sa real aq edhe fantastik”. Çmimi për përkthimin më të mirë ishte për Donika Omarin për përkthimin e romanit “Nga ana e princeshës së vdekur”, të autores Kenize Mourand, me motivacionin: “Për shqipërimin dhe gërshetimin mjeshtëror të identitetit gjuhësor dhe artistik". Çmimi inkurajues për autoren  Iva Nikolli për romanin “Vetëm për ty” me motivacionin: “Për befasinë dhe origjinalitetin në kërkimin dhe përshkrimin e njerëzores”. Çmimi inkurajues ishte dhe për autoren Flogerta Krypi për librin "Gjithçka rreth asgjësë", me motivacionin “Për befasinë dhe origjinalitetin në kërkimin dhe përshkrimin e njerëzores”.

Çmimi për përkthimet nga frëngjishtja, dhënë nga Ambasada Francese shkoi për Ilia Lengu për “Të drejtët” A.Kamy, ndërsa çmimi special i jurisë për Zef Skiro Di Maxha me librin “Poemat arbëreshe”. Autorja Flogerta Krypi gjatë ceremonisë së çmimeve iu drejtua ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro, duke i kujtuar se para pak muajsh 12 mijë libra u shkatërruan tek Biblioteka Kombëtare dhe askush nuk mbajti përgjegjësi. “Përveç fondeve që merrni për përkthimin e veprave të huaja, mendoj se ka ardhur koha, që të kërkoni projekte për të financuar autorët shqiptarë. Kjo thirrje shkon për të gjitha institucionet, duke nisur nga ministra e shkatërrimit të kulturës shqiptare, përfaqësuar nga zonja Mirela Kumbaro, që i ka dhënë fund bibliotekës shqiptare. Para disa muajsh janë shkatërruar 12 mijë libra edhe sot nuk mban asnjë përgjegjësi. Jemi i vetmi shtet në botë që nuk kemi bibliotekë kombëtare prej tre vitesh. Studentët lënë kartën për të marrë një libër, ky është turpi i Zotit. Të vish në Shqipëri edhe të mos kesh librat, kjo do të thotë që jemi shndërruar në një komb injorantë. Ne nuk kemi nevojë për çmime, por kemi nevojë për një komb që lexon”, u shpreh Krypi. Për përzgjedhjen e çmimeve janë lexuar në total 131 vepra, në të cilat 50 për qind janë autorë shqiptarë dhe 50 për qind autorë të huaj. Juria e këtij viti përbëhej nga kryetare Lili Sula (pedagoge), dhe anëtarë Ledia Dushi (përkthyese), Arta Marku (gazetare e Kulturës), Agim Baçi (kritik letrar) dhe Rudi Erebara (shkrimtar).