BREAKING NEWS

Takoi kreun e ri të FRPD-së, Evi Kokalari shpërthen ndaj Berishës: Turp të të vijë, e paske merituar Lulzim Bashën i dashur zotëri

Takoi kreun e ri të FRPD-së, Evi Kokalari shpërthen ndaj
x
BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x

Kultura

Nikolla Llambro: Larg duart nga filmat e prodhuar në Kinostudio, nuk korrigjohet veprimtaria politike duke masakruar pasurinë kombëtare

Nikolla Llambro: Larg duart nga filmat e prodhuar në Kinostudio, nuk

Filmi “Shpërthimi” i vitit 1974 prodhim i ish-Kinostudios është i pari për aktorin Nikolla Llambro në fushën e kinematografisë, për të vijuar më pas me dhjetëra role në filmat ndër vite. Prodhim kinematografik me regji nga Muharrem Fejzo dhe roli i parë në film për aktorin e njohur Nikolla Llambro. Aktori vlerëson punën që është bërë ato vite në ish- Kinostudio dhe thotë se nuk duhet të ndalohen filmat, që janë prodhime para viteve ’90, duke kundërshtuar dhe kërkesën e bërë për ndalimin e tyre. “Filmat e prodhuara nga ish-Kinostudio Shqipëria e Re duhet të ndalohen me ligj si pjesë e propagandës komuniste”, kjo kërkesë është pjesë e nismës së depozituar në Kuvend nga një grup deputetësh demokratë, në kuadër të dekomunistizimit. Por aktori Nikolla Llambro e quan një sulm monstruoz këtë që po bëhet për filmat shqiptarë, prodhime para viteve ’90 në vendin tonë. Ai thotë se dhe po të bëhet referendum 70 për qind e popullsisë do të duan, që filmi shqiptar të mos preket. “Larg duart nga filmat.Jam kundër këtij sulmi monstruoz, që i bëhet denigrimit të një pune titanike shumë vjeçare, në kushte shumë të vështira të filmit. Propozoj të bëhet referendum popullor për këtë, se jam i bindur që më shumë se 70 për qind e popullit do jenë që filmi mos preket. Në se ndodh kjo masakër, unë personalisht do të shpërndaj me qindra, ndoshta mijëra kopje të filmit miqësisht”, shprehet aktori Nikolla Llambro, që sot jeton dhe zhvillon aktivitetinartistik në shtetin grek.

Pasuria kombëtare nuk preket

 Aktori Nikolla Llambro, i cili ka role në filma të ndryshëm shqiptarë thotë se nëse bëhet një seleksionim i filmavetë prodhuar në ish-Kinostudio, i bie qëtëmos mbetet asnjë film.“Me sa jam informuar përciptazi nga "studimet e vyera"të këtyre myteberëve, dhe nëse bëjnë këtë seleksionim të prodhimtarisë së filmave në 30 vjetët e atëhershme i bie që të mos mbetet asnjë film i gjallë!Nuk korrigjohet veprimtaria politike as e njërës palë,as e palës tjetër duke masakruar atë që vërtetë është pasuri kombëtare. Po si në shumë aspekte të tjera të jetës së kaluar të këtij populli martir, që e masakruan e po masakrojnë, tani i erdhi radha filmit.Larg duart nga kjo pasuri kombëtare se në fund nuk do të mbetet asgjë historike. Shumë drejtë ajo që tha miku im Mevlan Shanaj, që populli di të zgjedhë e të seleksionojë”, vijon më tej aktori Llambro.Aktivitetin në kinematografi Nikolla Llambro e fillon në vitin 1974 me rolin e Mitaqit në filmin “Shpërthimi” regjia Muharrem Fejzo, vijon më pas në1975 me rolin e Aleksit në filmin “Në fillim të verës” me regji nga Gëzim Erebara. 1978 “Koncert në vitin 1936”  me regji nga Saimir Kumbaro roli i shoferit Qemal, në vitin 1979 roli i Zeman Mashkullorës në filmin “Liri e vdekje”, regjia Ibrahim Muçaj, 1984 “Nata e Parë e Lirisë” regjia Esat Musliu roli i Gaqos, 1985 roli i Gogos në filmin “Gurët e shtëpisë sime” regjia Dhimitër Anagnosti, etj.Kinostudio “Shqipëria e Re” u themelua më 10 korrik të vitit 1952. Realizimi i parë i saj është bashkëprodhimi shqiptaro-rus "Skënderbeu".