Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nis puna për restaurimin e banesës së vëllezërve Frashëri

Postuar: 20/06/2018 - 07:45

Ministria e Kulturës bën me dije se ka nisur puna për restaurimin e Banesës së Vëllezërve Frashëri, në Përmet. “Projekti i hartuar nga specialistët e Institutit të Monumenteve të Kulturës, synon t'i rikthejë shkëlqimin e munguar kësaj pasurie të trashëgimisë sonë kulturore, nëpërmjet restaurimit të elementëve konstruktivë dhe arkitektonikë të objektit, restaurimin e ekspozitorëve dhe vitrinave, si dhe ndërhyrjeve rehabilituese në sistemimet përreth banesës. Më shumë muze, më shumë histori, më shumë turizëm kulturor”, shkruan Ministria e Kulturës në faqen e saj. Shtëpia muze e Vëllezërve Frashëri, monument kulture i kategorisë I, ndodhet në hyrje të fshatit me të njëjtin emër në qytetin e Përmetit. Projekti për rijetëzimin e këtij monumenti kulture është hartuar nga specialistët e Institutit të Monumenteve të Kulturës në Shqipëri, si pjesë e kalendarit të restaurimeve të “Vitit të Skënderbeut”, i cili është miratuar në Këshillin Kombëtar të Restaurimeve. Për restaurimin e monumentit të quajtur “Shtëpia e Vëllezërve Frashëri” janë parashikuar ndërhyrje në restaurimin e çatisë, dyerve dhe dritareve në përgjithësi, eliminimin e çarjeve në fasadë, restaurimin e dyshemeve dhe riparime në suvatime. Gjithashtu do të bëhet sistemimi i terrenit përreth. Kjo shtëpi muze është ndërtuar në vitin 1974 mbi rrënojat e banesës së vjetër të shkatërruar. Ajo u rikonceptua si një përmbledhje e historikut të zonës, e veprimtarisë së tre rilindasve dhe është pjesë e rëndësishme e trashëgimisë kombëtare. Me ringritjen e saj, është bërë përpjekje për ruajtjen e origjinalitetit të volumit fillestar duke shtuar elemente të reja si ndërkate e tavane druri dhe oxhakët nëpër dhoma. Disa nga dhomat e kësaj shtëpie muze pasqyrojnë mënyrën e jetesës së kohës duke ekspozuar orendi të vjetra të mbledhura edhe nga banorë të zonës. Interesi për këtë banesë duket se është jo i pakët, për vetë rëndësinë dhe historinë që ajo ka. Shtëpia muze përmban në fondin e saj libra e dorëshkrime të Vëllezërve Frashëri, ku mund të veçojmë disa botime origjinale të Sami Frashërit, një shkrimtar, gjuhëtar dhe enciklopedist me rëndësi madhore gjithashtu për Turqinë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/07/2018 - 19:21

 Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka reaguar për ndarjen nga jeta të aktorit të njohur Fadil Hasa. Përmes një statusi në ‘Facebook’ Kryemadhi shprehu ngushëllime për familjen e aktorit.

Postuar: 16/07/2018 - 18:22

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore prej tetë vitesh në mbrojtje të trashëgimisë.

Postuar: 16/07/2018 - 17:28

Aktori i njohur i humorit, Fadil Hasa është ndarë nga jeta në moshën 78-vjeçare.

Postuar: 16/07/2018 - 13:28

Ndarja nga jeta e një prej ikonave të komedisë shqiptare në moshën 78-vjeçare, Fadil Hasa ka qenë

Postuar: 15/07/2018 - 08:19

 Kinemaja verore së shpejti në odeonin e kalasë së Gjirokastrës dhe rikthen vëmendjen te fil

Postuar: 15/07/2018 - 08:17

Jo vetëm mungesa e mbështetjes financiare që është shumë problem për krijuesit e muzikës shqiptar

Postuar: 14/07/2018 - 17:28

Para disa minutash në mediat online u përhap lajmi se shkrimtari Ismail Kadare është në gjendje t