Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“OP Fashion atelie”, ekspozitë vjetore me punime të Atelierit Tekstil dhe Modë

Postuar: 25/06/2019 - 07:26

Në galerinë FAB u çel ekspozita vjetore “OP Fashion atelie”, me diplomat bachelor të dhjetë studentëve Atelieri Tekstil dhe Modë. Ashtu si çdo vit edhe këtë qershor ekspozitat me punët e studentëve po vazhdojnë të hapen në galerinë FAB dhe mbrëmë ishte radha e studentëve të Atelierit Tekstil dhe Modë, pedagogë udhëheqës prof. Najada Hamza, Ardian Kapo dhe Genc Përmeti. Studentët pjesëmarrës me punët e tyre në këtë ekspozitë janë Sidorela Koxha, Silvio Meka, Edlira Terziu, Amela Haka, Nensi Hidri, Syhejl Ivziku, Frenki Ceko, Bedrie Zeka, Adelina Muça dhe Dajana Spada. Pedagoge udhëheqëse, Najada Hamza shkruan se arti i iluzionit optik përveç të qenit vepër është provokim, befasi për perceptimin e nxitës përgjigjesh prej tij. “Jo-objektiv (nonobjektive), gjeometrik, iluziv, ambig, arsye dhe platformë kuratoriale për të krijuar së bashku me studentët diplomantë të bachelorit modë jo-objektive, sfidë ndaj zakonit, normës, rebelim ndaj kufirit të asaj, që përbën “njohjen””, shprehet pedagogia udhëheqëse Najada Hamza për këtë ekspozitë, që prezanton punët e studentëve të artit. Sipas pedagoges së arteve Najada Hamza, moda e krijuar nga punët e këtyre studentëve ekspozohet në tre hapësira që janë në galerinë FAB. “Për treguar të gjithë rrugëtimin në një rend gati alfabetik, duke dëshmuar thellësinë e hulumtimit, informacionin, njohjen e studimin e detajuar të fenomenit”, shprehet ajo.

Puna me ekspozitën

Tema që punojnë këta studentë është dhënë që në fillim të vitit. Sipas profesorëve të tyre të rinjtë e arteve e kanë zhvilluar, dhe secili është orientuar përmes vizionit të tyre mbi OP artin, që është një nga rrymat më atraktive, që ka ndikuar në artin bashkëkohor. Kemi të bëjmë me krijime, që krijojnë ambiguitet, krijojnë iluzionet optike, janë intriguese përmes mënyrës se si ndërtohet dhe studentët kanë ardhur me propozime me materiale nga më të ndryshmet. Në këtë ekspozitë, që u çel në galerinë e artit FAB janë aplikuar duke filluar nga traditat tradicionale të printimit dhe ato më bashkëkohore si printimi dixhital. Shumë materiale janë krijuar vetë me dorë nga studentët, duke marrë pjesë të tekstuara, duke i montuar, nëpërmjet teknikave të thurjes, nëpërmjet shumë metodave bashkëkohore dhe tradicionale, si dhe për të krijuar materiale të tyre të personalizuara. Përmes krijimit të këtyre materialeve të personalizuara dhjetë studentët pjesëmarrës në këtë ekspozitë, më pas kanë dalë edhe në rezultatet që tashmë i kemi të ekspozuara. Por me shumë rëndësi në këtë ekspozitë është dhe seanca e fotografive. Sipas pedagogëve, nëpërmjet këtij sesioni fotografimi është dhe afrimi i këtyre studentëve dhe krijimi i tyre me tregun. Në fund të fundit është shumë e rëndësishme, që këto produkte që janë interesante për çdo shijues arti të vijnë pranë tyre, pra të jenë në gjendje të konsumohen, të jenë në gjendje ti veshin. Ky sesion fotografish sjell dhe krijimin e një dosje për çdo student, që më pas do të jetë dhe patenta dhe pasaporta e tyre artistike në afrimin ndaj tregut. Në hapësirën e parë të ekspozitës çdo gjë është filluar me skicat e modës, ku janë mbështetur për krijimin e çdo veshje. Në një tjetër hapësirë të ekspozitës kalohet tek prerjet dhe çdo gjë është punuar dhe bërë me dorë dhe në fund kalohet tek realizimi i veshjes. Punimet e studenteve u veshën nga modelet, dhe çdo student kishte sesionin e tij në fotografi me nga tre veshje. Ekspozita, që u hap në galerinë FAB do të qëndrojë pesë ditë për publikun.

Nga Julia Vrapi

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 07:42

Vepra "Zhizel" i përket fondit të artë të baleteve botërore, por Teatri i Operës dhe Baletit e sjell në skenë për 86- vjetorin e lindjes së koreografit, “Mjeshtrit të Madh” Agron Aliaj.

Postuar: 14/11/2019 - 07:42

Në parkun arkeologjik të Apollonisë përfundoi me sukses “Workshop në restaurimin e mozaikëv

Postuar: 14/11/2019 - 07:40

Aktorët e teatrit "Migjeni" të Shkodrës, këtë mbrëmje janë në Zadar të Kroacisë për shf

Postuar: 14/11/2019 - 07:39

Panairi i Librit “Tirana 2019” nisi në Pallatin e Kongreseve edicionin e 22, duke bër

Postuar: 13/11/2019 - 07:36

Mbi 1 milionë vizitorë të huaj kanë vizituar monumentet tona të kulturës, sitet arkeologjike, kis

Postuar: 13/11/2019 - 07:34

 “Përsëri bashkë” titullohet ekspozita e artit pamor e liceistëve të vitit 1976,

Postuar: 13/11/2019 - 07:33

Galeria Kombëtare e Arteve zhvillon të premten një bisedë, me studiuesin Stefan Çapaliku.