Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Open on Tour” me ritme argjentinase dhe tango në qytetin e Fierit

Postuar: 14/06/2019 - 07:35

Festival “Open on Tour”, ideuar dhe realizuar nga balerinët Enada Hoxha dhe Gerd Vaso pas qytetit të Korçës dhe skenës në Tiranë do të vijojë me artistët nga Argjentina dhe në skenën e Fierit. Artistët do të jenë në skenë mbrëmjen e datës 17 qershor para publikut. Festivali sjell 10 artistë argjentinas, që do të  dhurojnë një spektakël plot ritme folku argjentinase dhe tango. Grupi Sangre Nativa-Argentina vjen për herë të parë në Shqipëri për të shpalosur folkun dhe kulturën e tyre nëpërmjet valleve karakteristike, ritmike dhe elegante. Për muzikën melodioze dhe tangon, që vetëm ata dinë ta kërcejnë më së miri. Partnerët e aktivitetit janë Ministria e Kulturës, Bashkia Tiranë, Korçë, Fier, Shkodër, etj. Tango filloi në vitet 1880 përgjatë Lumit Plata, kufiri natyror midis Argjentinës dhe Uruguajit, dhe shpejti u përhap në pjesën tjetër të botës. Tangoja e hershme njihej si tango criollo (Creole tango). Sot, ka shumë forma të tangos ekzistuese. Në përgjithësi dhe në mesin e qarqeve të vallëzimit të tangos, tangoja autentike konsiderohet të jetë më e afërt me formën e vallëzimit në Argjentinë dhe Uruguaj. Më 31 gusht të vitit 2009, UNESCO-s miratoi një propozim të përbashkët nga Argjentina dhe Uruguai për të përfshirë tangon në listat e trashëgimisë kulturore të paprekshme të UNESCO-s. Tango përbëhet nga një shumëllojshmëri stilesh që janë zhvilluar në rajone dhe periudha të ndryshme të Argjentinës, si dhe në vende të tjera anembanë botës. Kërcimi u zhvillua në përgjigje të shumë elementëve kulturorë, si përshembull grumbullimet në vend, madje edhe modelet e veshjeve. Fillimisht, ajo ishte vetëm një nga vallet e shumta, por shpejt u bë e njohur në të gjithë shoqërinë, pasi teatrot dhe organot me manivelë të rrugëve e përhapën atë nga periferitë në lagjet e varfra të klasës punëtore, të mbushura me qindra mijëra emigrantë evropianë. Në vitet e hershme të shekullit të 20-të, valltarët dhe orkestra nga Buenos Aires udhëtuan në Evropë, dhe shfaqja e parë e tangos në Evropë u zhvillua në Paris, menjëherë më pas e ndjekur nga Londra, Berlini, dhe kryeqytetet e tjera. Nga fundi i vitit 1913 ajo goditi qytetin e Nju Jorkut në SHBA si dhe Finlandën.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/11/2019 - 07:50

Piktori i njohur Anastas Kostandini i vlerësuar me aktivitetin tij brenda dhe jashtë vendit, së fundmi prezantoi veprat e tij me piktura në Gjermani.

Postuar: 10/11/2019 - 07:48

Shfaqja “Collective Trip 7.0” vjen në skenë për publikun me interpretimin e artistëve

Postuar: 10/11/2019 - 07:47

 Për kinematografinë në vend flitet shumë, por me probleme janë dhe prodhimet e filmave të r

Postuar: 09/11/2019 - 07:34

Pas prezantimit të suksesshëm në Prishtinë, ku fitoi çmimin e publicistikës, ditari dokumentar dh

Postuar: 09/11/2019 - 07:33

Ekspozita me titull “Në udhëtim me Edward Lear në Shqipëri” vjen për publikun me vepr

Postuar: 09/11/2019 - 07:31

Rrugëtimi i produksionit të Teatrit Kombëtar, "Xhelatët" është drejt fundit.

Postuar: 09/11/2019 - 07:30

Cirku Kombëtar në pritje të drejtorit të ri, por ende nga Ministria e Kulturës nuk është hapur nj