BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Kultura

Opera komike “Don Pasquale” me ngjarje që zhvillohen në Romë gjatë shekullit XIX nga artistët e  Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit

Opera komike “Don Pasquale” me ngjarje që zhvillohen në

“Don Pasquale” është një opera komike vepër e kompozitorit italian Gaetano Donizetti, që do të vijë në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. Ngjarjet në operën e shkruar nga kompozitori Donizetti zhvillohen në Romë gjatë shekullit të 19-të. Ky vit sjell me vete, në TKOB, risinë e platformës “Opera për fëmijë e familje” dhe teatri bën me dije se vepra do të vijë më 24 dhe 25 mars. “Një opera për fëmijë dhe familje”, thuhet në materialin e TKOB-së, ku regjisor është Mariano Bauduin, dirigjent Masimo Spadano dhe as.regjisore Ada Gurra. Orkestra Simfonike e Forcave të Armatosura, solistët e TKOB-së. Kur “Don Pasquale” u shfaq për herë të parë në janar 1843 në Paris, Gaetano Donizetti kishte një karrierë të konsoliduar në botën e operës italiane dhe ishte në kulmin e pjekurisë së tij artistike. Ai kishte pasur sukses të madh me operan “Lucia di Lammermoor”, “La Fille du Règiment” dhe vepra të tjera, por nuk kishte arritur të merrte pozicionin e lakmuar të Drejtorit Real “Collegio di Musica” në Napoli. Në një material më parë në faqen e TKOB-së thuhet se tipike për “Don Pasquale” është efektiviteti me të cilin lirika dhe melankolia i kundërvihen buzëqeshjes djallëzore apo edhe të qeshurës së sinqertë të krijuar nga mjeshtri. Libreti i operës “Don Pasquale” i nënshkruar M. A. (Giovanni Ruffini), u bazua në një libret të autorit Angelo Anelli, të muzikuar nga Stefano Pavesi në 1810 me titullin “Ser Marcantonio”. Opera “Don Pasquale” shkruar nga kompozitori Gaetano Donizetti në dhjetor të vitit të kaluar u rikthye për publikun pas 64 vitesh në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit.

Ngjarjet në veprën e autorit Donizetti

 “Don Pasquale” është një opera buffa, ose opera komike, në tre akte. Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit do të presë publikun këto ditë marsi për të ndjekur historinë e Pasquale-s, beqarit të vjetër, të pasur, por koprrac. I cili, dëshiron të martojë nipin e tij Ernesto: me një grua të pasur. Megjithatë, Ernesto preferon të venë e re dhe të varfër Norina, e cila e do atë. Edhe pse Don Pasquale nuk e ka parë kurrë Norinën, ai e refuzon martesën dhe e dëbon Ernesto nga shtëpia e tij. I dëshpëruar, Ernesto i shkruan një letër lamtumire Norinës së tij të dashur. Por Norina nuk do të heqë dorë nga Ernesto. Kjo opera, që pritet të jetë në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit  vjen në vijim të shfaqjeve të tjera, që kanë qenë gjatë këtij sezoni artistik. Gaetano Donizetti ishte një kompozitor i njohur italian. Gjatë gjithë karrierës së tij, Donizetti shkroi 74 pjesë muzikore, duke përfshirë opera, masa, kantata, psalme, etj. Shpejtësia e autorit ishte veçanërisht e habitshme. Për dallim nga kompozitorët e tjerë, ai kompozoi kryeveprat e tij brenda pak ditësh. Baza e veprës së tij ishte melodramatizmi i thellë, talenti i madh poetik dhe një sens shumë i dashur për teatralitetin. Së bashku me autorët e njohur Gioachino Rossini dhe Vincenzo Bellini, Gaetano Donizetti ishte një kompozitor kryesor i stilit bel canto opera gjatë gjysmës së parë të shekullit XIX.