Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Opera "La Traviata" e Verdit përfundon turin në qytete

Postuar: 19/03/2017 - 08:19

Opera "La Traviata" e Xhuzepe Verdit mbylli siparin e saj në teatrin "Petro Marko" në qytetin bregdetar të Vlorës. “Duartrokitjet e publikut të Vlorës përmbyllen Opera on-tour. Skena e Vlorës ishte e fundit për këtë sezon të parë të Opera on-tour. Falënderojmë të gjithë bashkitë dhe publikun e jashtëzakonshëm shqiptar, që kanë mbushur sallat e teatrove të qyteteve ku TKOBAP ka shkuar. Kjo është vetëm faza e parë, Opera on-tour vazhdon”, shkruhet në postimin e teatrit në faqen Facebook. Opera "La Traviata" e Xhuzepe Verdit shfaqjen e parë larg skenës së TOB e pati në teatrin “Migjeni” të qytetit të Shkodrës, për të vijuar më pas dhe në qytetin e Elbasanit në teatrin “Skampa” apo dhe në teatrin “Bylis” në qytetin e Fierit. Drejtues të këtyre teatrove janë shprehur se publiku i ka mirëpritur artistët lirikë me kryeveprën verdiane, por dhe vetë artistët janë shprehur entuziast për vlerësimin e publikut. “Doja të ndaja me ju suksesin, që pati opera “La Traviata” në qytetin e Elbasanit. Ky qytet i muzikës, i kulturës, i vlerave, i Ditës së Verës, i mikpritjes dhe i bujarisë, tregoi se sa mall e dashuri kishte për artin lirik. Është gjithmonë kënaqësi e madhe për mua të këndoj përpara këtij publiku kaq të veçantë”, shkruan tenori Armaldo Kllogjeri në faqen e tij në Facebook. “La Traviata” është një opera me tre akte nga Xhuzepe Verdit e vendosur në një libret italian nga Francesco Maria Piave. Me dirigjimin nga Edmond Doko, në skenë erdhi me regji nga Magdalena Fuschberger. Në shfaqje interpretojnë Eva Golemi, Ramona Tullumani, Ulpiana Aliaj, Armaldo Kllogjeri, Klodian Kaçani, Ylber Gjini, Manuel Mas, Shpresa Beka, Dorina Selimaj, Denis Skura, Sidirit Bejleri, Ogert Islami, Edvin Kastrati, Sokol Hidersha, Erlind Zeraliu, Genc Vozga. Teatri i Operës dhe Baletit ndalesën e parë e bëri pikërisht në shtëpinë ku lindi opera e parë Shqiptare, në Shkodër. Kjo vepër operistike erdhi nën dirigjimin e Edmond Dokos. Në një reagim të tij dirigjenti pohon se shfaqjen “La Traviata” nën drejtimin e tij ia dedikon në shenjë respekti kompozitorëve të shquar të këtij qyteti. “Shfaqjen e operës "La Traviata'' ja dedikoj në shenjë respekti e nderimi kompozitorëve të shquar shkodranë, që vunë themelet dhe ngritën ''godinën'' e artit muzikor shqiptar”, pohon mes të tjerave dirigjenti Edmond Doko.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/08/2017 - 08:04

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit 1941-1991, në një publikim në faqen zyrtare, fton qytetarët të marrin pjesë në ekspozitën që do të çelet me 23 gusht në Muzeun Historik Kombëtar, si kumtesë në Ditën e Europiane të viktimave nazizmit e të stalinizmit.

Postuar: 22/08/2017 - 08:02

Festivali “First Step Film Fest” këtë vit zhvillon edicionin e katërt. Një festival, i cili për organizatorët ka rëndësinë e tij për kineastët.

Postuar: 22/08/2017 - 08:01

Seminari i Gjuhës, Letërsisë dhe Kulturës Shqiptare në Prishtinë ka mbledhur albanologë të ndryshëm. Këtë edicion nuk mungon dhe albanolog arbëresh Giovanni Belluscio.

Postuar: 22/08/2017 - 07:59

Muzeu Arkeologjik në Tiranë prej vitesh është lënë në harresë.

Postuar: 20/08/2017 - 07:36

Në art dhe kulturë këto vite problemet u shtuan dhe më shumë. Për regjisorë dhe njerëz të tjerë të artit përgjegjësia është mbi Ministrinë e Kulturës.

Postuar: 20/08/2017 - 07:34

Jeta e një bamirëseje si ajo e Nënë Terezës nuk ka qenë rrugë e lehtë dhe pa gjemba.

Postuar: 20/08/2017 - 07:33

“Za -Festival” është festivali i parë shqiptar, që organizohet me synim vënien në pah të trashëgimisë kulturore dhe të bukurisë natyrore në Alpet Shqiptare, duke shë