BREAKING NEWS

Goditi agresorin që qëlloi kreun e opozitës, policia ndalon 2 truproja të Berishës

Goditi agresorin që qëlloi kreun e opozitës, policia ndalon 2
x
BREAKING NEWS

“Isha 10 metra larg, kur dëgjuam incidentin...”/ Neutralizoi agresorin që goditi Berishën, Erzen Breçani rrëfen momentin e ndërhyrjes: Lëvizje të dyshimta u kapën në oborrin e PD-së para protestë, por...

“Isha 10 metra larg, kur dëgjuam incidentin...”/ Neutralizoi
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës, Flamur Noka zbulon prapaskenat: Kam informacione të sigurta që tregojnë se...

Sulmi ndaj Berishës, Flamur Noka zbulon prapaskenat: Kam informacione
x
BREAKING NEWS

“Rrezikojmë të shkojmë në luftë civile”, Jozefina Topalli bën paralajmërimin e fortë: Uroj të reflektojmë, pasi...

“Rrezikojmë të shkojmë në luftë civile”,
x
BREAKING NEWS

"Gerti Shehu i infiltruar"/ Deklarata e fortë e deputetit të PD-së: Ja pse prokuroria ka lëshuar një dokument informal

"Gerti Shehu i infiltruar"/ Deklarata e fortë e deputetit të
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës/ Klodiana Lala zbardh detaje tronditëse: Autori ka precedentë për plagosje, në momentin e sulmit dyshohet se ka pasur me vete...

Dhuna ndaj Berishës/ Klodiana Lala zbardh detaje tronditëse: Autori ka
x
BREAKING NEWS

“Ishte për t’u bërë”/ Dhunoi Sali Berishën, Klodiana Lala zbardh detaje të forta nga biseda e truprojës me autorin

“Ishte për t’u bërë”/ Dhunoi Sali
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës, reagon ashpër Ambasada Britanike: Dhuna nuk ka vend në demokraci, mbështesim...

Sulmi ndaj Sali Berishës, reagon ashpër Ambasada Britanike: Dhuna nuk
x

Kultura

Opera “Peshkatarët e perlave”, një produksion që solli në skenë artistë të njohur

Opera “Peshkatarët e perlave”, një produksion që

Opera “Peshkatarët e perlave” erdhi në skenë disa vite më parë. Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit u shpreh të enjten se në këtë vepër me regji nga Inva Mula interpretuan gjithashtu artistë të njohur. “5 vite nga vënia në skenë e operë-s “Peshkatarët e perlave” e kompozitorit Georges Bizet, nën drejtimin e dirigjentit Gerard Akokas dhe dirigjent kori Dritan Lumshin. Një produksion i realizuar me regji dhe protagoniste sopranon shqiptare por me përkatësi ndërkombëtare Inva Mula, skenografi të Marija Veteroska, kostumografi nga Elva Bello, koreografi nga Enada Hoxha & Gerd Vaso dhe skulptor Renold Sula. Në këtë opera interpretuan artistë të njohur si sopranot Ramona Tullumani e Simona Karafili, baritonët Armando Likaj e Aurel Thëllimi dhe artistë nga Bullgaria e Turqia”, shprehet TKOB. Po ashtu institucionin bën me dije se shpejt do të vijë një tjetër vepër në skenë. “Pak ditë na ndajnë nga një tjetër vepër madhështore, e cila do të vijë si produksion i ri në skenën e TKOB”, thuhet nga teatri. Vepra operistike “Peshkatarët e perlave” është me tre akte me libret nga Eugen Cormon dhe Michel Carre. Vepra flet për dy peshkatarë perlash, miqësia e të cilëve është testuar nga rivaliteti i tyre për dashurinë e Leila-s. Vepra u dha për herë të parë për publikun francez më 30 shtator 1863. “Peshkatarët e perlave” në  vitin 2017 u shfaq në skenën e Pallatit të Kongreseve në Tiranë. Talenti i Bizetit u manifestua në një moshë shumë të hershme. Në moshën dhjetë vjeçare, Bizet hyri në Konservatorin e Parisit ku studioi për nëntë vjet. Mësuesit e Bizet ishin figurat më të famshme muzikore të Francës, A. Marmontel, P. Zimmermann, kompozitorët F. Halevy dhe S. Gounod.