Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Orkestra Simfonike e Vlorës vjen me koncert në 40 vjetor

Postuar: 20/10/2018 - 07:41

 Orkestra Simfonike e Vlorës vjen me një koncert në teatrin “Petro Marko” me rastin e 40-vjetorit të krijimit të saj. Nën drejtimin mjeshtrit Oleg Arapi në program janë vepra nga kompozitorët e njohur si Mascagni, Briten, Puccini, Bizet dhe shqiptar si Kujtim Laro, Arian Avrazi, Aulon Naçi. Koncerti mbrëmjen e së dielës me rastin e 40 -vjetorit të krijimit të Orkestrës Simfonike të Vlorës organizohet me iniciativën e drejtorit të teatrit Dhimitraq Furxhi. Mjeshtri Oleg Arapi pohon se koncerti në kuadër të 40-vjetorit të krijimit të Orkestrës së Vlorës është një ngjarje e rëndësishme muzikore. “Përfaqëson trashëgiminë kulturore muzikore, e cila duhet të vazhdojë, sepse çdo komb përfaqësohet nga arti i vet kulturor muzikor. Është një trashëgimi e të parëve tanë dhe është detyrë për brezat, që janë e që do të vijnë që ta zhvillojnë e të mos e harrojnë”, pohon dirigjenti i njohur.

Në përbërjen e orkestrës dirigjenti tregon se janë artistë me të cilët janë realizuar koncerte simfonike, koncerte në kuadër të festave të ndryshme me karakter historik si lufta e Drashovicës, lufta e Vlorës, shpallja e Pavarësisë, çlirimi i Vlorës, anketa muzikore, festivale të këngës, festivale të pionierëve e shumë aktivitete të tjera. Por po ashtu kjo orkestër ka edhe artistë të rinj të talentuar që përgatit Shkolla e Muzikës së Vlorës dhe ata që vazhdojnë studimet e larta në Universitetin e Arteve. “Kjo bën shkrirjen e eksperiencës me talentet e rinj gjë që jep realizimin me profesionalizëm të veprave muzikore, që interpretojnë”, vijon dirigjenti Oleg Arapi. Më tej ai tregon se programi i koncertit është bazuar edhe në krijimtarinë e kompozitoreve vlonjate. “Janë dy materiale nga mjeshtri i pavdekshëm i krijimtarisë muzikore Kujtim Laro dhe kompozitori i ri Aulon Naçi. Veprat e këtij të fundit e titulluar “Lot shiu”, interpretuar në piano nga vetë autori dhe në fyell dhe cyle dyjare nga mjeshtri Vendim Kapo, ka të ndërthurur motivet popullore të këngës vlonjate me imazhet e shiut që shkrihen bukur në sfond të harqeve. Interpretimin solo në piano të muzikës së filmit “Në fillim të verës” të Laros, do e interpretoje pianistja Ardita Bufaj. Në program është  dhe një vepër e bukur e kompozitorit Arian Avrazi e titulluar “Elegji”. Po kështu do të ketë vepra edhe të kompozitoreve të njohur të huaj”, vijon dirigjenti.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/11/2018 - 07:41

 Fundjava sjell në skenën e teatrit “Metropol” veprën teatrore “Ditari i Ana Frank”. Drama është mirëpritur nga publiku.

Postuar: 17/11/2018 - 07:39

  Ekspozita “Breza në artet figurative” vjen në edicionin e katërt në Muzeu

Postuar: 17/11/2018 - 07:37

 Në edicionin e 21 të Panairit të Librit shkrimtari Ismail Kadare ishte me lexuesit për prez

Postuar: 17/11/2018 - 07:35

 Autorë të njohur me vepra të suksesshme prezantohen këto ditë në edicionin e 21 të Panairit

Postuar: 16/11/2018 - 17:08

Shqipëria do të përballet me Skocinë ditën e shtunë në takimin e vlefshëm për Grupin 1 të Ligës

Postuar: 16/11/2018 - 07:27

Në Pallatin e Kongreseve, Shoqata e Botuesve Shqiptarë organizoi konferencën "Sfidat e lexim

Postuar: 16/11/2018 - 07:25

Teatri “Zihni Sako” në qytetin e Gjirokastrës në 50 -vjetorin e tij ka sjellë dhe edi