Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ornela Durmishaj emërohet drejtore në parkun e Apollonisë

Postuar: 16/02/2018 - 10:19

Arkeologia Ornela Durmishaj është emëruar drejtore e parkut kombëtar të Apollonisë. Arkeologia Durmishaj vjen në këtë detyre pas konkursit që hapi Ministria e Kulturës. Në fushën e trashëgimisë kulturore specialistët vlerësojnë kontributin e arkeologes Durmishaj, ku vlen të përmendet puna e saj në parkun arkeologjik të Bylisit. Arkeologia Durmishaj ka marrë pjesë në ekspeditat arkeologjike në kalanë e Lezhës dhe në Koman nën drejtimin e arkeologeve Elvana Metalla dhe Etleva Nallbani. Por përveç kontributit të saj në parkun e Bylisit gjithashtu arkeologia Ornela Durmishaj është një nga njerëzit që ka punuar dhe për ringritjen e Muzeut Arkeologjik të Apollonisë. E ngarkuar me këtë detyrë arkeologia Ornela Durmishaj sipas faqes zyrtare të MK është përgjegjëse për ruajtjen, administrimin, koordinimin dhe menaxhimin dhe promovimin e trashëgimisë kulturore në territorin e Parkut Arkeologjik të Apollonisë. Drejton dhe koordinon punën administrative, menaxhuese dhe veprimtarinë ekonomike të ZAKPA-së, si dhe përfaqëson institucionin në marrëdhënie me të tretët, etj.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 26

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/03/2018 - 07:48

Regjisore dhe aktore Rozi Kostani pohon se bashkohet me qëndrimet e artistëve për çështjen e Teatrit Kombëtar, por dhe projektligjin. Në intervistën për “SOT” ajo shprehet se nuk duhet shembur teatri, por kundërshton dhe projektin për godinën e re që është prezantuar.

Postuar: 18/03/2018 - 07:45

F ilmi “Tirana, 100 km” me regji nga Lorin Terezi do të jetë përfaqësimi shqiptar në festivalin ndërkombëtar vjetor të filmit në Virginia, SHBA.

Postuar: 18/03/2018 - 07:43

Në Panairin e Librit në Lajpcig ministrja e Kulturës Mirela Kumabro pohoi se letërsia është e vetmja hapësirë ku njerëzit e kulturave dhe kombë- sive të ndryshme i bashkon bashk

Postuar: 17/03/2018 - 08:07

Tenori Rudi Sata njëkohësisht dhe kryetar i Sindikatës së Artistëve të TOB pohon se Ministria e Kulturës ka përgjegjësinë me çfarë po ndodh këto kohë me situatën e krijuar në in

Postuar: 17/03/2018 - 08:01

Në sallën Goethe të Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në një takim mes artistësh, studiuesish, botuesish u themelua Instituti i Teatrit Kombëtar Eks

Postuar: 17/03/2018 - 07:59

Vendimi i Këshillit të Ministrave i datës 7 Mars 2018 shfuqizon statusin e Cirkut Kombëtar duke e përjashtuar atë si institucion të pushtetit qendror dhe e kalon në pronësi të B

Postuar: 16/03/2018 - 08:01

Filmi “Agnus Dei” me skenar dhe regji të Agim Sopit, është shpallur si filmi më i mirë i metrazhit të gjatë në “El Festival de Largos y Cortos de Santiago&rdqu