BREAKING NEWS

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas shpalljes non grata të Berishës: U vendos të kishim një qëndrim të përbashkët

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej në burg nëse nuk i bindej këtij ultimatumi! Ja pse për disa kohë nuk mund të shkonte dot në SHBA

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej
x
BREAKING NEWS

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me regjinë: Më çmendët

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me
x
BREAKING NEWS

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta dëgjoni shumë shpejt...

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë dakord për ‘Ballkanin e Hapur”? Ja çfarë thotë kryeministri Rama: Politika nuk është spektakël si Big Brother që të zihen njerëzit për brava

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë
x
BREAKING NEWS

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se çfarë do të ndodhë të dielën

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike? Escobar: Biden dhe Blinken kanë qenë të qartë

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike?
x

Kultura

“Parallel 42 - A Circle of Humanity”  në COD, pjesë dhe koleksioni shqiptar “Knots”

“Parallel 42 - A Circle of Humanity”  në COD, pjesë

Ekspozita "Parallel 42 - A Circle of Humanity" u prezantua për publikun si një udhëtim përmes artit, në COD - Center For Openness And Dialogue. COD shprehet se në këtë ekspozitën mund të zbulohen artistët dhe koleksionet në këtë udhëtim. “Eja në COD për të vizituar ekspozitën nga koleksioni Imago Mundi, "Parallel 42 - A Circle of Humanity", pjesë e të cilës është edhe koleksioni shqiptar "Knots". Zbulo të gjithë artistët dhe koleksionet në këtë udhëtim të magjishëm, me dritare të përbëra nga 3200 vepra arti origjinale”, shprehet COD pranë kryeministrisë. Ekspozita në COD është e kuruar nga Elton Koritari dhe Albes Fusha. Franca është me koleksionin e titulluar: "INSTANT PRÉSENT". Pasuria dhe shumëllojshmëria e padiskutueshme e artit francez sot del gjallërisht nga ky koleksion prej 210 veprash artistike: stile dhe teknika, metoda të të shprehurit, nga vizatimi te krijimi i plastikës trupore, nga fotografia te teknologjitë e reja. Në vend që të përjashtojnë njëra-tjetrën, kulturat e ndryshme krijuese - disa ultramoderne, të tjera më tradicionale - alternohen në kanavacat e koleksionit Imago Mundi, duke i shtuar një pjesë të jashtëzakonshme mozaikut global. Koleksioni i Francës nga Imago Mundi mund të zbulohet duke vizituar ekspozitën në COD "Parallel 42 - A Circle of Humanity", ku për publikun janë dhe punime të tjera. Mes tyre, Kina është me koleksionin e titulluar: Made in China - Prodhuar në Kinë. Dyqind kanavaca të vogla pikture si dyqind dritare, hapur tej e tej në skenën e artit bashkëkohor kinez.  Një realitet në të cilin temat, kodet estetike, gjetjet e duhura dhe teknikat e të shprehurit, madje edhe lënda që përdorin, shpreh një botë që tharmon, e aftë të na japë zhbirime të mprehta dhe përsiatje të papara për trysninë e fortë mes individit dhe shoqërisë. Një pamje tërësore që bën bashkë veprat e artistëve të arrirë dhe të artistëve e rinj, të çdo moshe dhe formimi, jo vetëm nga Pekini, por edhe nga çdo kënd i këtij shteti të madh.