Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pas Milanos, 8 artistë shqiptarë sjellin në Tiranë ekspozitën “Mashtrimi, truket e ngjyrave”

Postuar: 20/02/2019 - 07:25

Pavioni shqiptar me punët e tetë artistëve në Panairin e Artit në Milano tërhoqi vëmendjen e vizitorëve. Me vlerësime në këtë pjesëmarrje, tetë artistët shqiptarë me punimet e tyre që janë në mediume të ndryshme janë prezantuar në ekspozitën “Mashtrim-truket e ngjyrave” në galerinë e artit “Kalo”. Ashtu si dhe në prezantime të tjera me artistët shqiptarë edhe këtë herë galeria “Kalo” shprehet se është krenare për përpjekjen për të promovuar artin dhe artistët shqiptarë jo vetëm në Shqipëri, por edhe në panaire ndërkombëtare apo aktivitete të tjera. Tetë artistët shqiptarë që pas Milanos prezantohen në Tiranë në galerinë “Kalo” janë Eros Dibra, Ornela Gjoci, Yllka Gjollesha, Aurora Kalemi, Ledia Kostandini, Theo Napoloni, Eljan Tanini dhe Ermira Zenelaj. Në ekspozitë ata përfaqësohen me piktura, fotografi, video dhe instalime. Eros Dibra, i cili përshkruan peizazhe të Shkodrës vjen në një stil mjaft interesant dhe bashkëkohor. E njëjta gjë vlen edhe për Ornela Gjoki, e cila përshkruan vajzat e reja, ndërsa uleshin ose qëndronin pranë peizazhit intensiv urban. Në materialin shpjegues të galerisë vijon se fotot nga Emira Zenelaj shprehin kaos peizazhin urban shqiptar po kalon dhe ritmin e njerëzve që përpiqen të jetojnë në rrethanat e një energjie të jashtëzakonshme që aktiviteti i ndërtimit jep. “Fotoja Deception tregon se si ngjyra mund të na mashtrojë dhe të na bëjë të përqendrohemi në ngjyrat e jo në ndërtimet e shëmtuara të shtrembëruara. Mashtrimi me ngjyra, si mashtrim, është eksperimentuar me sukses nga kryeministri aktualë shqiptarë, kur ai ishte kryetari i bashkisë së Tiranës. Përmes një përpjekjeje të madhe ai shndërroi ndërtesat, të shtrembëruara nga zgjerimet e shëmtuara të dyshemeve, verandave, ballkoneve dhe shumë ndryshimeve të tjera në forma të gjalla, gjë që e bëri kryeqytetin më tepër unik në Ballkan dhe ndoshta më të gjerë”, thuhet në material. Videoja e Aurora Kalemit e bërë në ujërat e Mesdheut tregon urat që i ndërtojnë të rinjtë, por që gjithashtu mund të jenë mjaft të pambrojtur dhe nga përafrimi njerëzit mund të shkojnë në ndarje, si një fakt i jetës. Eljan Tanini prezantohet me piktura, ndërsa në videon nga Yllka Gjollesha artistja i referohet ciklit të jetës duke e lidhur të kaluarën me të tashmen. “Ajo gjithashtu ngjall të kaluarën për të thënë se pavdekësia nuk ekziston, kështu që cikli vazhdon dhe vazhdon dhe, nëse ne dëshirojmë apo jo, ne jemi pjesë e saj”, vijon materiali. Teo Napoloni, një artist që po përdor simbolet e së kaluarës sonë, si mjete të ardhshme që janë ende kuptimplotë, por kanë nevojë për receptualizim. “Pra, ai përshkruan përsëri me ngjyrat e Mesdheut - lopatë, drapër dhe falë fuqisë së ngjyrave, ata duken më revitalizuar dhe më të dashur se në të kaluarën, kur ato u përdorën si mjete nga punëtorët me pagesë”, thuhet për këtë artist.

 Ekspozimi jetik për artistin

Për artisten Ledia Kostandini çdo artisti e ka jetik ekspozimin dhe jehonën. “Si çdo panair arti, fokusi i panairit të Artit në Milano, është të ekspozojë artistë të ndryshëm që përfaqësohen nga dhjetëra galeri, dhe t’iu japë mundësinë atyre të shesin punën e tyre. Në një vend si i yni, ku të jesh artist, të bësh art është absolutisht një luks, vjen si një domosdoshmëri ekspozimi dhe rrjedhimisht shitja e veprave. Artisti e ka jetik ekspozimin dhe jehonën, por gjithashtu mekanizmin e shit-blerjes përmes të cilit mund të jetojë me dinjitet dhe të vijojë të investoje në artin e tij. Unë kam marrë pjesë në disa evente të ngjashme jashtë vendit, dhe interesi i publikut është i jashtëzakonshëm. Për mua ishte kënaqësi të ekspozoja dhe falenderoj galerinë “Kalo”, që më përzgjodhi mes disa artistëve të tjerë. Pata gjithashtu fatin të shes dy nga punët pjesëmarrëse”, tregon Kostandini. Në ekspozitën Deception artistja Ledia Kostandini prezantohet me një seri fotografish, të cilat janë në fakt dokumentim i disa ndërhyrjeve në hapësirën publike. “Këto projekte i përkasin disa viteve më parë. Ishte momenti kur u zhvendosa nga studio, nga temat me karakter personal, drejt hapësirës publike. Interesi im shkon te mjedisi, i cili përfaqëson sjelljen dhe mendësinë e banorëve të tij. Projektet e mia synojnë të evidentojnë disa situata fare banale, nga ato që shohim në çdo cep rruge. Janë gjëra për të cilat syri dhe mendja nuk punojnë aspak, sepse janë fare të natyrshme në "rëndomtësinë e tyre. Synimi im ishte të transformoja këtë pikëpamje dhe të ofroja një këndvështrim thuajse ëndërrimtar karshi realitetit”, tregon artistja e njohur. Kështu sipas saj filloi një "aventurë", e cila lidhte vazhdimisht punën në studio, me terrenin. “Përgatisja elemente të ndryshëm, me materiale praktike, i transportoja ato në një vend "të piketuar" dhe aty isha e hapur për "surprizat"  e mjedisit. I kam për zemër këto punë, sepse procesi i tyre përfaqëson adrenalinën, që unë kërkoj nga arti”, tregon artistja. Ekspozita në galerinë “Kalo” do të qëndrojë për publikun deri më datë 16 mars.

Nga Julia Vrapi

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/08/2019 - 07:54

Kisha e Shën Kollit në fshatin Vodicë të Kolonjës do të restaurohet. Prej disa ditësh kanë nisur punimet.

Postuar: 18/08/2019 - 07:52

Autoritetet shqiptare janë vënë më në fund në lëvizje për të ndalur rrënimin e Kalasë së Gjirokas

Postuar: 15/08/2019 - 07:38

Regjisori i njohur Gjergj Xhuvani u nda nga jeta në moshën 56-vjeçare, pas një sëmundjeje të rënd

Postuar: 15/08/2019 - 07:36

Në vilën e ish diktatorit, Cine Tarkovsky fton për një bashkëbisedim të hapur me fituesin e Palme

Postuar: 15/08/2019 - 07:35

Artistët shprehen se sot ndihen të pavlerësuar nga institucionet dhe sipas tyre trajtimi nuk ësht

Postuar: 14/08/2019 - 07:33

Teatri i Kukullave ka përfunduar turin  “Erdhi Teatri”, duke shëtitur fshatra të

Postuar: 14/08/2019 - 07:31

“Shkodra Jazz Festival” mbërrin këtë vit në edicionin e dhjetë.