BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Kultura

Përfundon “KO:SH Film Fest 2023”, 36 filma garuan në tri kategoritë kryesore

Përfundon “KO:SH Film Fest 2023”, 36 filma garuan në tri

Këtë vit gjatë pesë ditëve të festivalit “Korça Short Film Festival” u shfaqën 42 filma të shkurtër, ku 36 prej tyre garuan në tre kategoritë kryesore si kategoria e filmit ndërkombëtar, kategoria e filmit studentor dhe kategoria e filmit kombëtar. Ky edicion u zhvillua tërësisht pranë kinema “Majestic” në Korçë, duke e kthyer kinemanë më të vjetër në Shqipëri përsëri në funksion të filmit. Juria e festivalit ishte e përbërë nga Ilija Piperkoski, regjisor, skenarist (Maqedonia e Veriut), Lulzim Hoti, drejtor i organizatës 7Arte (Kosova)  dhe Florenc Zerellari, skenarist (Shqipëri). Juria vendosi të shpërbleje me çmim sipas kategorive 4 filma: Filmi më i mirë i shkurtër- Bellus , Alexis Pazoumian Francë; Filmi më i mirë i shkurtër, gara ndërkombëtare - Radio Qetësia, Kerren Lumer-Klabbers  Danimarkë; Filmi më i mirë i shkurtër, gara kombëtare - Prishtinë, 2002 - Trëndelina Halili Kosovë; Filmi më i mirë i shkurtër, gara studentore - Fundi tjetër i rrugës, Kálmán Nagy Hungari, Austri (Akademia e Filmit Vjenë). Ndërkohë çmimi i publikut shkoi për filmin Richter nga Koloreto Cukali, Shqipëri. Në faqen e festivalit thuhet ndër të tjera se edicioni i sivjetshëm i “Korça International Short Film Festival”, ishte tepër i suksesshëm dhe numri i publikut krahasuar me vitin paraardhës shënoi rritje me 68 për qind. ““KO:SH Film Fest 2023”” u zhvillua falë mbështetjes së Qendrës Kombëtare të Kinematografisë, Ministrisë së Kulturës, Bashkisë Korçe, Teatrit Korçë, Goethe Institute dhe Oberhausen Film Festival. Në muajt në vazhdim filmat fitues të “KO:SH Film Fest” do të shfaqen në disa qytete të ndryshme të vendit”, thuhet në faqen e festivalit. Ndërkohë thirrja për edicionin e ardhshëm do të hapët së shpejti.