BREAKING NEWS

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i përgjigjet ‘flakë për flakë’ Alibeajt, ‘thumbon’ ashpër edhe Ilir Metën: PS ka vetëm një kusht për zgjedhjen e Presidentit të ri!

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i
x
BREAKING NEWS

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet për emrin e Presidentit të ri të vendit dhe i dërgon mesazhin e fortë socialistëve: PS i iku marrëveshjes, ne i qëndrojmë!

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet
x
BREAKING NEWS

Nxehet situata në selinë blu, zbulohet lëvizja që po përgatit Sali Berisha për të nxjerrë ‘jashtë loje’ Alibeajn dhe mbështetësit e tij, ja çfarë pritet të ndodhë në orët në vijim

Nxehet situata në selinë blu, zbulohet lëvizja që po
x
BREAKING NEWS

Zhduket pa asnjë gjurmë 29-vjeçari në Tiranë, Klodiana Lala zbulon lidhjen e tij me të ekzekutuarin Can Kariqin, mikun e ngushtë të Ervis Martinajt (EMRI+FOTO)

Zhduket pa asnjë gjurmë 29-vjeçari në Tiranë,
x
BREAKING NEWS

A do ketë kallëzime në SPAK për disa kryebashkiakë? Manja paralajmëron 'tërmet' në nivele të larta: Do t’i bëjmë publike sapo të kemi…

A do ketë kallëzime në SPAK për disa kryebashkiakë?
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Shpërthen keq Klodiana Lala: Të paktën të bënin sikur...

Çfarë ndodhi? Shpërthen keq Klodiana Lala: Të paktën
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e qeverisë, ministrja Evis Kushi komunikon vendimin e rëndësishëm për maturantët

Mbledhja e qeverisë, ministrja Evis Kushi komunikon vendimin e
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja amerikane del me mesazhin e rëndësishëm për Ballkanin: NATO e shqetësuar për...

Ambasadorja amerikane del me mesazhin e rëndësishëm për
x

Kultura

Pjesëmarrje në festivale filmi në Bullgari, QKK publikon informacionin

Pjesëmarrje në festivale filmi në Bullgari, QKK publikon

 Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Bullgari, me synimin njohjen e ndërsjellë të kulturave të dy vendeve tona, ka shprehur interesin për ti përcjellë producentëve shqiptarë mundësinë për të aplikuar në disa festivale ndërkombëtare në Bullgari. Qendra Kombëtare e Kinematografisë (QKK) në faqen e saj ka publikuar dhe informacionin e detajuar. Master of Film Art 2022- është një event kulturor unik dhe i vetmi në Evropën Lindore kushtuar dokumentarit të filmit dhe artit dhe përqendrohet në qasje të ndryshme artistike mbi artin në përgjithësi. Sipas QKK, festivali ka hapur aplikimet për pjesëmarrje dhe aplikimi mund të bëhet deri më 20 shkurt 2022. “Festivali është i hapur për krijuesit e dokumentarëve televizivë dhe të pavarur, video-art dhe reklama nga e gjithë bota. Vetëm filmat e prodhuar/publikuar pas 1 janarit të vitit 2019 mund të konkurrojnë, shkruan QKK. Aplikimi për pjesëmarrje në festival mund të bëhet përmes platformës FilmFreeway. Sofia Documental- festivali synon të plotësojë hapësirën e zbrazët për një festival filmi për të drejtat e njeriut në Bullgari. Festivali është një platformë për debatin për të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit, i rrethuar nga projekte gjatë gjithë vitit me një ndikim në rritje. Më shumë rreth festivali, gjeni në linkun: https://www.documental.bg/. Subjektet e interesuara mund të kontaktojnë organizatorët e festivalit në: [email protected] The Golden Linden International Film Festival- festivali do të mbahet më 28 maj- 1 qershor 2022 në Stara Zagora, Bullgari. Afati i fundit për pjesëmarrje në festival është data 18 shkurt 2022. Drejtorja e festivalit, Magdalena Ralcheva kërkon bashkëpunim nga Shqipëria me pjesëmarrjen e dy filmave, të cilët kanë fituar çmime kombëtare ose ndërkombëtare. Filmi duhet të jetë në formatin Blu-Ray ose HD me titra në anglisht dhe produksion i viteve 2020-2022, me përjashtim të kategorisë për produksione të vitit 2021. Më shumë rreth festivalit, gjeni në linkun https://thegoldenlinden.com/ .