BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Kultura

“Portreti i pambaruar i Clara Bellinit” filmi më i mirë në festivalin gjerman

“Portreti i pambaruar i Clara Bellinit” filmi më i mirë

Filmi artistik “Portreti i pambaruar i Clara Bellinit” me regji të Namik Ajazi e skenar të Ruzhdi Pulaha, fotografi Nino Celeste, ftoi çmimin “Filmi më i mirë me metrazh të gjatë”, në edicionin e 21 të Festivalit të Karlsruhe Gjermani. Vlerësimin për filmin e bën me dije dhe Qendra Kombëtare e Kinematografisë. Së bashku me skenaristin Ruzhdi Pulaha dhe një kast të zgjedhur aktorësh shqiptarë e italianë, regjisori Namik Ajazi në filmin “Portreti i pambaruar i Clara Bellinit” sjell një histori të pamundur dashurie gjatë viteve të diktaturës. Në film bëhet fjalë për historinë e dashurisë mes një djali shqiptar dhe vajzës së një diplomati të lartë Italian. Ngjarjet në film zhvillohen në fund të viteve ’70, fillim i ’80-ës dhe krahas historisë së dy të rinjve, tenton të sjellë edhe atmosferën e atyre viteve të vështira për shqiptarët. Për të ndërtuar këtë histori, siç është shkruar më parë rreth filmit, regjisori Namik Ajazi ka punuar për gati tre vjet dhe ka bërë kërkime në ish-Arkivin e Ministrisë së Brendshme. Filmi është mbështetur në katër histori të vërteta, njëra prej të cilave i qaset më shumë asaj të filmit. Por më herët regjisori Namik Ajazi ka treguar se nuk mund të flitet për personazhe realë, pasi ajo ka marrë copëza nga disa syresh. Kasti i aktorëve përbëhet nga aktori i njohur Remo Girone, i cili së bashku me aktoren Victoia Zinny interpretojnë prindërit e vajzës. Beatrice Aiello, një aktore e re me perspektivë vjen në rolin e protagonistes në film, po ashtu interpreton edhe Marta Gastini. Me role janë gjithashtu një kastë e mirë aktorësh shqiptarë si Alfred Trebicka, Gulielm Radoja, Raimonda Bulku, Mehdi Malkaj. Filmi mbështetet nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë dhe Ministria Italiane e Kulturës. Edicioni i 21 i Festivalit Ndërkombëtar Karlsruhe, Indipendent Days, u zhvillua nga data 21-25 shtator.