BREAKING NEWS

Publiku votoi, gara ashpërsohet, ky është banori që lë përfundimisht shtëpinë e Big Brother VIP

Publiku votoi, gara ashpërsohet, ky është banori që lë
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Yuri Kim takon Lulzim Bashën

Ambasadorja Yuri Kim takon Lulzim Bashën
x
BREAKING NEWS

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga gara kandidati i njohur, ja çfarë ka ndodhur

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka nxjerr për herë të parë prapaskenat tronditëse: Si më “shiti” mua dhe Edi Palokën tek ambasada! Lulzim Basha do të arrestohet nëse shkon në këtë vend...

Flamur Noka nxjerr për herë të parë prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Mblidhet kryesia e PS-së, zbardhen emrat: Ja kush janë 6 kandidatët e mundshëm për 6 marsin

Mblidhet kryesia e PS-së, zbardhen emrat: Ja kush janë 6
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ MSH: Mbi 1000 të infektuar dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ MSH: Mbi 1000 të infektuar dhe 5 humbje
x
BREAKING NEWS

Moti i keq ‘zbarkon’ në Shqipëri, reshje shiu dhe dëbore gjatë natës (Zonat e prekura)

Moti i keq ‘zbarkon’ në Shqipëri, reshje shiu dhe
x

Kultura

“Prefekti” me figurën e Qazim Mulletit ndez debatet në Komisionin e Medias, opozita dhe mazhoranca përplasen për veprën e Besim Levonjës

“Prefekti” me figurën e Qazim Mulletit ndez debatet në

Vepra “Prefekti” shkruar nga Besim Levonja ndezi debatet në Komisionin e Medias. Leximi artistik i veprës u bë në Teatrin Kombëtar, ku deputetët e opozitës në Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik u shprehën mes të tjerave se një shfaqje e tillë nuk mund të kalojë thjesht artistike. Deputetët e PD kërkuan gjithashtu në komision dhe Hervin Çulin, drejtorin e Teatrit Kombëtar. Sipas tyre duhet të dilet me një deklaratë, ku dënohet rikthimi i pjesës “Prefektit”, që denigron figurën e Qazim Mulletit. Anëtarja e Komisionit të Medias, deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa propozoi të mërkurën ndalimin e filmave dhe dokumentarëve, që glorifikojnë diktaturën komuniste. “Jemi këtu për të punuar për një paketë të plotë ligjore për të punuar për dekomunistizimin e shoqërisë shqiptare. Tekstet shkollore si dhe filmat apo shfaqjet e teatrit janë pjesë e punës sonë”, tha Zhupa. Deputeti Luçiano Boçi i përfshirë në diskutime, ndër të tjera tha se kjo pjesë nuk duhet të sillet si vlerë. “Të thërrasim drejtorin e Teatrit Kombëtar dhe të flasim edhe për këtë çështje. Të mos ia sjellim publikut si vlerë. Këtë duhet ta bëjmë ne, pa u kthyer në komision censure. Do të ikja me vrap nga ky komision nëse do të shndërrohej në një tillë. Pse të mos dalim ne me një qëndrim publik si komision. Të rrimë ne të fshehur? Ne nuk po kërkojmë të bëhemi censor, por të rivendosim vlera”, u shpreh Boçi.

Vepra të tilla mos të vihen

Deputetja e PD Flutura Açka pohoi se duhet të dilet me një deklaratë, për të tërhequr vëmendjen. Sipas saj, çështja e keqpërdorimit të artit është bërë rutinë. “Edhe ne, Partia Demokratike ka faj në këtë gjë. Ne e shpikëm shprehjen bashkëfajtorë dhe bashkëvuajtës, që është kriminale. Nuk ishim të tillë. Çështja e keqpërdorimit të artit në këtë sens është bërë rutinë. Për “Prefektin” ne mund të dalim me një deklaratë ku të tërheqim vëmendjen. Një televizion nxjerr kopertinën e një libri, shtrembërohet kopertina, e nxjerr monstër. Shpërdoron disa të drejta, si ajo e portretit, e mallit, dhe e veprës artistike. Kjo çështja e distancimit duhet të jetë e sinqertë. Ne na duhet një deklaratë se nuk mund të shtyhet më kështu”, pohoi Açka në debatin në Komisionin e Medias. Ndërsa deputeti i PS Petro Koçi u shpreh se nuk mund të ketë censurime. “I bashkohem diskutimit se rivënia në skenë e veprave të tilla, që kanë përmbajtje ideologjike është mirë që të mos vihen. Po të shikosh spektaklet e humorit tani, dikush prej nesh mendon se ironizimi i figurave politike ndonjëherë është edhe e tepruar. Por kjo nuk do të thotë se ne mund t'i censurojmë. Unë për vetë nuk marr përsipër të bëj ndonjë gjyq këtu”, tha Koçi. Leximi artistik i veprës “Prefekti” u zhvillua në livestream në Facebook për festat e Nëntorit. Në këtë projekt me regji nga Spiro Duni janë emra të njohur aktorësh, por vepra shkaktoi një reagim të fortë. Qazim Mulleti, ka qenë kryetar të bashkisë së Tiranës (1939- 1940) dhe më pas Prefekt i Tiranës (1942- 1944).  Më parë ishte shoqata “Tirona Intellectum”, që reagoi ashpër për rikthimin e kësaj vepre.