BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Kultura

Problemet e arkeologjisë shqiptare në konferencën shkencore  në Shkodër

Problemet e arkeologjisë shqiptare në konferencën shkencore 

Problemet e arkeologjisë shqiptare në konferencën shkencore  në Shkodër

Konferenca shkencore ndërkombëtare, “Probleme të reja të albanologjisë në kohën e sotme” u zhvillua dy ditë në Shkodër. Ndër problemet që u trajtuan ishin dhe ato të arkeologjisë. Në konferencën që u mbajt në Universitetin e Shkodrës “Luigj Gurakuqi”, në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë, prof.dr. Neritan Ceka mbajti kumtesën për kërkimet arkeologjike në Shqipëri dhe në Kosovë dhe çështje programatike të funksionimit në sistem, që kanë të bëjnë me karakterin e qytetërimit antik ilir e më gjerë. Prof. dr. Ceka foli për ndryshimin e ndjeshëm në vitet e fundit në objektivat kryesore të kërkimeve arkeologjike shqiptare, si dhe në format e organizimit të kërkimit shkencor, por dhe të promovimit e menaxhimit të trashëgimisë kulturore arkeologjike. Prof. dr. Ceka theksoi se angazhimi i studiuesve të huaj drejtpërdrejt në kërkimet arkeologjike në terren, si dhe krijimi i një shkolle të re arkeologjike në Republikën e Kosovës, kanë krijuar një peizazh më të artikuluar të arkeologjisë në Shqipëri. Në kumtesën e tij arkeologu Ceka spikati problemet kryesore që qëndrojnë sot para arkeologjisë shqiptare në fushën e antikitetit ilir, të cilat i përmblodhi në këto pyetje: Do të vazhdojë arkeologjia të orientohet nga sqarimi i çështjeve programatike që kanë të bëjnë me karakterin e qytetërimit antik ilir, të bazës së tij politike në formatin e mbretërisë ilire dhe bashkësive qytetare të tipit koinon? Do të ketë një koordinim të kërkimeve me institucionet e Ministrisë së Kulturës në sitet arkeologjike që janë pjesë e strategjisë kombëtare për zhvillimin e turizmit kulturor? Do të ketë një mbështetje financiare të kërkimeve arkeologjike, që do të mundësojë zhvillimin e pavarur të tyre dhe krijimin e një gjenerate arkeologësh në tërë hapësirën shqiptare, që përkon edhe me shtrirjen e dikurshme të qytetërimit antik ilir? Përmes kësaj kumtese prof. dr. Ceka bëri edhe disa propozime konkrete për zgjidhjen e problemeve të spikatura më lart. Konferenca në Shkodër u zhvillua në datat 25 dhe 26 maj.