Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Problemet e artit, në një komedi në Metropol nga Kriks Dumo

Postuar: 19/05/2019 - 08:09

Komedia “Art” vepër shkruar nga Yasmina Reza po shfaqet këto ditë në skenën e teatrit të Metropolit. Komedia premierë me regji nga Kriks Dumo ka në qendër të saj tre shokë, ku trajton jo vetëm problemet e artit, por dhe ato të miqësisë. Komedia “Art” e përkthyer në më shumë se 30 gjuhë të ndryshme interpretohet nga Blendi Arifi, Silvio Goskova, si dhe në rol është dhe Kriks Dumo. Komedia “Art” është shfaqur për herë të parë në vitin 1994 në “Comedie des Champs-Elysees” në Paris. E përkthyer dhe e adaptuar në gjuhën angleze nga Christopher Hampton është shfaqur në “London West End” në vitin 1996. Komedia “Art” është luajtur në “Broadway” dhe është nominuar për “Tony Award” për aktorin më të mirë. Gjithashtu ka fituar çmimin “Tony” si shfaqja më e mirë, duke u shpallur gjithashtu si shfaqjet më të luajtura në po këtë teatër. Datat e shfaqjes që vepra do të vijojë në skenën e teatrit janë 19, 23, 24, 25, 25 Maj. Tetari shkruan se që në mbrëmjen e premierës vepra është mirëpritur nga publiku. Një komedi që është përshtatur mirë për në skenën teatrore, dhe tre aktorët bën me dije institucioni që e sjell këtë premierë kanë pasur një interpretim dinamik. “Brohorimat dhe duartrokitjet e publikut flasin vetë për një shfaqje fantastike! Komedia “Art” nga Yasmina Reza është përshtatur dhe ka ardhur në skenën e Metropolit me shumë origjinalitet dhe profesionalizëm në regjinë e Kriks Dumo dhe interpretimin dinamik, komik, tensionues e dramatik të Kriks Dumo, Silvio Goskova dhe Blendi Arifit. Sheqeroseni veten me të qeshura këtë fundjavë! Mos e humbisni komedinë “Art”, shkruan teatri për këtë shfaqje teatrore, që po vijon në skenë për publikun. Kjo premierë vjen në vijim dhe të tjerave veprave që janë vënë gjatë këtij sezoni artistik në skenën e këtij teatri. As. regjisore në vepër është Eleonora Bezati dhe skenografia Kriks Dumo, ndriçimi nga Julian Llukani dhe audio nga Genc Resuli.

Ngjarjet në komedi me tre shokët

Shkruar nga autorja e njohur franceze Yasmina Reza, komedia trajton problemet e artit dhe miqësisë midis tre shokëve, Mark, Serzh dhe Ivan. Shfaqja teatrore për publikun në teatrin e Metropolit nis me një zënkë të Serzh me mikun e tij, pasi ka blerë një pikture të re. Është një vepër moderne arti për të cilën ka paguar rreth njëqind mijë dollarë. Mark nuk mund të besojë se shoku i tij ka shpenzuar aq shumë para për një vepër të tillë ekstravagante. Për Ivanin e torturuar nga problemet e dasmës dhe pakënaqësia ndaj punës si shitës, shoqëria me dy të tjerët është limani i vetëm i qetë, gati - gati i shenjtë. Por me gjithë përpjekjet e tij të dëshpëruara për të vendosur paqen midis Markut dhe Serzhit gjendja sa vjen e përkeqësohet dhe nga argumentet teorike mbi artin modern, kalohet në konflikt mbi gjëra shumë personale, në kufijtë e shkatërrimit te shoqërisë së tyre të gjatë dhe të ngushtë. Vepra sjell pikëpyetje të shumta rreth artit dhe shoqërisë në të cilën ne jetojmë, si përfaqësues të së cilës janë tre shokët Serzhi, Marku dhe Ivani. Më herët regjisori i veprës Kriks Dumo është shprehur se teatri i flet shoqërisë në përgjithësi dhe çdo vepër, që vendoset në skena të teatrit, përherë e ka një mesazh. Autorja franceze Yasmina Reza është e njohur për publikun me veprat e saj në skenat e teatrit tonë. Edhe më parë janë vënë nga regjisorët veprat e kësaj autoreje, që janë përcjell me interes nga publiku. Këtë herë vepra e saj “Art” është ajo që shoqëron publikun në skenën e Teatrit të Metropolit.

Nga Julia Vrapi

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/09/2019 - 07:36

Teatri i Operës dhe Baletit e çel sezonin artistik në sheshin “Skënderbej”.

Postuar: 17/09/2019 - 07:35

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” çel sezonin artistik me shfaqjen te

Postuar: 17/09/2019 - 07:33

Filmi “Streha mes reve” me skenar dhe regji nga Robert Budina është përcjellë me inte

Postuar: 17/09/2019 - 07:32

Filmat shqiptarë për restaurimin e tyre kërkojnë një projekt dhe fond të veçantë nga shteti.

Postuar: 15/09/2019 - 08:00

Teatri Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli" çel stinën teatrore të shfaqjeve për

Postuar: 15/09/2019 - 07:59

Vepra “Këngëtarja tullace” shkruar nga autori Eugene Ionesco pritet të vijë premierë

Postuar: 15/09/2019 - 07:57

Dekada në skenë baritoni Ylber Gjni është një nga artistët e vlerësuar me aktivitetin e tij artis