BREAKING NEWS

Regjistrohen 40 raste të reja me koronavirus, asnjë viktimë në Shqipëri

Regjistrohen 40 raste të reja me koronavirus, asnjë viktimë
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha do të largohet përfundimisht nga Partia Demokratike? Kreshnik Spahiu bën parashikimin e BUJSHËM, zbërthen skenarin e ish-kryeministrit: Do ndodhë në shtator. Uroj që ambasadorja Kim të kuptojë këtë!

Sali Berisha do të largohet përfundimisht nga Partia Demokratike?
x
BREAKING NEWS

“Një ndryshim i madh po vjen”/ Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’, zbulon për herë të parë fundin fatal që e pret Sali Berishën pas shpalljes ‘non grata’: Deklarata e Yuri Kim rrugë shpëtimi për Bashën, ja çfarë pritet

“Një ndryshim i madh po vjen”/ Spartak Ngjela lëshon
x
BREAKING NEWS

Vjen momenti i shumëpritur! Mbërrijnë në atdhe 5 gra dhe 14 fëmijë shqiptarë që ishin të ngujuar në kampin e ferrit ‘Al Hol’ në Siri, shoqërohen nga Rama dhe Çuçi (VIDEO)

Vjen momenti i shumëpritur! Mbërrijnë në atdhe 5 gra dhe 14
x

Kultura

Projektet për Via Egnatia, ngjallin interesin e turistëve

Projektet për Via Egnatia, ngjallin interesin e turistëve
Përpjekjet e Agjencisë Kombëtare të Bregdetit për rivitalizimin e rrugës antike Via Egnatia me sa duket po tërheqin interesimin e turistëve, të cilët janë të dhënë pas aventurës dhe kulturës historike. Në ditët e muajt Prill turistë perëndimore po ndjekin këtë intenerar në malësitë e Librazhdit, duke ngjallur kuriozitetin e banorëve vendas. Ky është viti i parë, që rruga antike ka tabela të dedikuara intenerarit dhe shënime historike. Në historinë e saj, Via Egnatia apo Rruga Egnatia është ndërhyrja në infrastrukturë me te cilën romakët quajnë dhe organizojnë duke filluar nga gjysma e dytë e shekullit te dytë p. e. s një vijë drejtuese mijëvjeçare komunikimi midis perëndimit dhe lindjes, midis Adriatikut të poshtëm dhe Egjeut verior. Rruga siç dëshmon Strabon kishte si pikë degëzimi në ekstremitetin e tij perëndimor, në bregdetin Adriatik, qytetin e Apollonisë. Më herët për këtë rrugë antike janë prezantuar dhe projekte të tjera të rëndësishme.