Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Projekti “Edukimi përmes artit social”, me ekspozita të ndryshme

Postuar: 22/06/2019 - 07:29

Një grup fëmijësh të talentuar me vështirësi në shikim, të Institutit “Ramazan Kabashi” kanë kohë që janë përfshirë në programit Social Artistry “Colorful People”. Janë kryesisht fëmijë me kufizime në shikim, të cilët prej më shumë se dy vjetësh janë bërë pjesë e këtij programi vullnetar, ku fokusi nuk është vetëm te piktura, punimet në telajo apo punime handmade me gurë lumi apo dhe me material të riciklueshme, por edhe i ka ndihmuar ata në shprehjen e emocioneve dhe ndjesive  personale. “Puna me fëmijët ka nisur shumë kohë më parë. I njihja më herët fëmijët, kisha pasur kontakte të vazhdueshme me to dhe e ndjeva që përveç terapisë së psikologjisë, punimet artistike do të kishin ndikim të frytshëm tek ta. Bashkë me kolege të mia, specialiste në fushën e artit vizual, nisëm të bënim disa seanca eksperimentuese. Pas disa kohësh pamë se ndryshimi tek fëmijët ishte mjaft i dukshëm”, shprehet Lorela Musta, psikologe. Projekti “Edukimi përmes artit social” ka lindur si pjesë e programit Social Artistry “Colorful People” i cili aplikohet për shumë kohë në Institutin Ramazan Kabashi - Instituti i Nxënësve që Nuk Shikojnë (INNSH), Tiranë. Ky institut edukon dhe akomodon rreth 60 fëmijë që vijnë nga zona të ndryshme të Shqipërisë dhe që kanë vështirësi në shikim ose nuk arrijnë të shohin plotësisht. “Në këtë program janë përfshirë rreth 10 fëmijë të grupmoshës  8-15 vjeç dhe i përkasin grupit të fëmijëve me vështirësi në shikim. Ata janë përzgjedhur pasi kanë shfaqur talent në vizatim dhe pikturë, dhe një përkushtim dhe interes të lartë në këtë fushë”, shprehet psikologia Musta. Sipas saj ky program zhvillohet në ambientet e këtij instituti nga një grup vullnetarësh të Qendrës STEPS (student dhe profesionistë në fushën e pikturës dhe psikologjisë. Ky grup ka kohë që punon me fëmijët dhe falë punës së vazhdueshme është parë edhe ndryshimi që është pësuar në teknikën dhe mënyrën se si fëmijët punojnë me telajot apo punimet handmade. Edhe ekspozitat kanë vijuar në kuadër të këtij projekti. Vetëm pak kohë më parë, u hap një ekspozitë me piktura te Kalaja e Tiranës, gjithashtu një tjetër ekspozitë është hapur edhe te Pazari i Ri, biblioteka “Hamit Beqja” apo edhe ambiente të tjera. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/11/2019 - 07:50

Piktori i njohur Anastas Kostandini i vlerësuar me aktivitetin tij brenda dhe jashtë vendit, së fundmi prezantoi veprat e tij me piktura në Gjermani.

Postuar: 10/11/2019 - 07:48

Shfaqja “Collective Trip 7.0” vjen në skenë për publikun me interpretimin e artistëve

Postuar: 10/11/2019 - 07:47

 Për kinematografinë në vend flitet shumë, por me probleme janë dhe prodhimet e filmave të r

Postuar: 09/11/2019 - 07:34

Pas prezantimit të suksesshëm në Prishtinë, ku fitoi çmimin e publicistikës, ditari dokumentar dh

Postuar: 09/11/2019 - 07:33

Ekspozita me titull “Në udhëtim me Edward Lear në Shqipëri” vjen për publikun me vepr

Postuar: 09/11/2019 - 07:31

Rrugëtimi i produksionit të Teatrit Kombëtar, "Xhelatët" është drejt fundit.

Postuar: 09/11/2019 - 07:30

Cirku Kombëtar në pritje të drejtorit të ri, por ende nga Ministria e Kulturës nuk është hapur nj