BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit të Dosjeve të publikojë emrat e ish-sigurimsave që janë pjesë e Administratës Publike

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit
x
BREAKING NEWS

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës dosjen e spiunit, dekretimi i Begajt, flirtet me Ramën dhe ambasadoren Kim xhindosën kreun e “Foltores”

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës
x
BREAKING NEWS

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi sherri mes autorit dhe 55-vjeçarit ku agravoi në përdorimin e armëve. Reagon Policia

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi
x
BREAKING NEWS

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po përgatit Vuçiç bashkë me Putin për Kroacinë, paralajmërohen trazira, ja si situata mund të përshkallëzohet në konflikt të armatosur

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po
x
BREAKING NEWS

Skenari i frikshëm në tryezën serbo-ruse, “vijat e kuqe” mes SHBA-së dhe Rusisë mund të ndezin Kosovën, Putin kërkon gjakderdhje në Ballkan

Skenari i frikshëm në tryezën serbo-ruse, “vijat e
x

Kultura

Projekti i inventarizimit të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale, një regjistër i plotë kombëtar deri në fund të 2025

Projekti i inventarizimit të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale,

Regjistri i plotë kombëtar për Trashëgimisë Kulturore Jomateriale duhet të përfundojë deri në fund të vitit 2025. Projekti i inventarizimit të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale (TKJ) në Shqipëri, ka synuar së pari hartimin e një metodologjie të përshtatur për inventarizim përmes një skeme trajnimesh dhe workshop-esh. Së dyti, inventarizimin e elementeve të kësaj trashëgimie të pranishëm në rajone të përzgjedhura në territorin e vendit, përfshirë këtu elementet e TKJ-së së 5 pakicave kombëtare dhe etno-gjuhësore të pranishme. Qendra Kombëtare e Veprimtarive Folklorike shprehet në faqen e saj se procesi i inventarizimit do të vijojë edhe në ato zona që kanë mbetur, por regjistri i plotë duhet të hartohet deri në fund të 2025. “Ministria e Kulturës do të vazhdojë procesin e inventarizimit dhe do të aplikojë metodologjinë në të gjitha zonat e mbetura të Shqipërisë, në mënyrë që deri në fund të vitit 2025, të hartohet një regjistër i plotë kombëtar”, shprehet ndër të tjera QKVF. Një element tjetër i studiuar gjatë projektit të inventarizimit të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale është ''Zanati i furxhiut".  Qendra Kombëtare e Veprimtarive Folklorike shprehet se këtë element e hasim kryesisht ne zonën e Korçës, Devollit, Kolonjë, Maliq dhe Pogradec.

Projekti dhe UNESCO

Projekti për inventarizimin shihet me rëndësi për Trashëgiminë Kulturore Jomateriale. Një projekt që sipas QKVF ka edhe mbështetjen e UNESCO-s. “Projekti për inventarizimin e Trashëgimisë Kulturore Jomateriale në republikën e Shqipërisë është një projekt i iniciuar nga Ministria e Kulturës me mbështetjen e UNESCO-s”, thuhet nga Qendra Kombëtare e Veprimtarive Folklorike. Në tetor të vitit të kaluar në ambientet e Ministrisë së Kulturës u mbajt mbledhja e radhës e Këshillit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale, ku u miratua programi i inventarizimit dhe digjitalizimit të kësaj trashëgimie. Sipas MK, ky regjistër digjital po realizohet falë ndihmës së Fondit të Mbështetjes Ndërkombëtare të UNESCO-s. KKTKJ-ja ka kompetencë: a) të mbikëqyrë veprimtarinë në fushën e pasurive kulturore jomateriale; b) të miratojë e të hartojë strategjinë dhe programin e zhvillimit në këtë fushë; c) të miratojë, në parim, kërkesën për deklarimin e interesit kulturor; ç) të hartojë dhe të miratojë strategjinë dhe programe të zhvillimit në fushën e trashëgimisë kulturore jomateriale; d) të ndjekë dhe të mbikëqyrë veprimtaritë që zhvillohen në fushën e trashëgimisë kulturore jomateriale;  etj. Trashëgimia Kulturore Jomateriale ose shpirtërore përfshin krijimtarinë artistike tradicionale të një komuniteti, përmes vlerave që transmetohen gojarisht ose me mjete të tjera, të cilat në thelb pasqyrojnë kulturën dhe identitetin e pjesëtarëve të tij.