BREAKING NEWS

Nesër në gazetën "SOT" do të lexoni: Rriten pagat në administratë, ja kush përfiton! Zbulohen dhe sa do të jenë pagesat e kompensimit për efektivët e policisë që shërbejnë larg vendbanimit

Nesër në gazetën "SOT" do të lexoni: Rriten pagat
x
BREAKING NEWS

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, reagon Bardhi: Berisha duhet të ulë kokën dhe të heshtë, do të turpërohet kur...

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, reagon Bardhi: Berisha duhet të ulë
x
BREAKING NEWS

“Ka një problem, aty kushtojnë shumë proceset dhe e dyta...”, Sali Berisha njofton lëvizjen e radhës për padinë ndaj Blinken-it

“Ka një problem, aty kushtojnë shumë proceset dhe e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha zbulon prapaskenat: Ja çfarë do të ndodhë me selinë e PD-së nëse gjykata i jep vulën Alibeajt

Sali Berisha zbulon prapaskenat: Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton opozitën shpallja e tij non-grata? Berisha habit me përgjigjen

A po e dëmton opozitën shpallja e tij non-grata? Berisha habit me
x
BREAKING NEWS

“Do të ketë mbi 30 mijë vetë në protestë!”, Arian Çani bën reagimin epik ndaj deklaratës së Luçiano Boçit: Uaaaa, o Ylli e di ç’do të thotë...

“Do të ketë mbi 30 mijë vetë në
x
BREAKING NEWS

Habit me deklaratën e tij Sali Berisha: Unë jam kosovar

Habit me deklaratën e tij Sali Berisha: Unë jam kosovar
x
BREAKING NEWS

“Berisha e di këtë gjë “, Arian Çani paralajmëron surprizën e Ilir Metës më 25 korrik: Edhe ata që janë me pushime do të hapin ekranin

“Berisha e di këtë gjë “, Arian Çani
x

Kultura

 QKLL: Bojan Adamiç njohu shumë mirë kulturën dhe traditat tona

 QKLL: Bojan Adamiç njohu shumë mirë kulturën dhe

Në muzikën e shqiptarëve ndihet pasioni, kështu shkruante në një nga letrat e shumta dërguar nënës kompozitori i shquar sllovak, Bojan Adamiç. Një botim pritet të vijë në shqip dedikuar kësaj figure. Alda Bardhyli drejtoreshë e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit zhvilloi një takim me ambasadorin e Sllovenisë në Tiranë, z. Peter Japelj. QKLL shprehet se në këtë takim u bisedua për të sjellë në shqip një libër dedikuar jetës së një prej figurave të rëndësishme të muzikës europiane, përmes kujtimeve dhe letërkëmbimeve të përvojës së tij në Shqipëri, një ide kjo e ministres së Kulturës Elva Margariti. “I larguar nga vendi i tij për shkaqe ideologjike menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore, Adamiç mbërriti në Shqipëri më 4 maj 1947, ekzaktësisht 75 vite më parë. Gjatë qëndrimit të tij, ai i njohu shumë mirë kulturën, traditat dhe folkun e vendit tonë”, thuhet nga QKLL. Në vitet 1947-‘48, Adamiç bashkëpunoi me orkestrën e Radio Tiranës, punoi me muzikë shqiptare dhe mbajti koncerte pianoje. “Shqipëria ka qenë pjesa sekrete e jetës së babait tim. Ai i shkroi nënës sime 25 letra, ku i tregonte se sa e bukur ishte Shqipëria dhe duke e ftuar te vinte këtu. Nëna nuk mund të vinte sepse nuk kishte pasaportë. Ndaj jam e lumtur që jam këtu bashkë me tim bir, duke ndjekur gjurmët e babait tim. Ai i vlerësonte vallet shqiptare. Sipas tij, ishin pa koreografi, por pasioni dhe qëndrimi i valltarëve ishin fisnik dhe entuziazmues”, do të shprehej e bija e tij, Alenka Adamic. Ambasadori Peter Japelj i dhuroi drejtoreshës së Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit romanin e një prej autorëve të rëndësishëm të letërsisë sllovake “Atë natë e pashë”, ardhur në shqip nën përkthimin e Nikollë Berishaj, e botuar nga “Dituria”, duke ndarë lajmin e bukur që ky autor do të jetë i pranishëm në Panairin e Librit në muajin nëntor për një takim me lexuesit shqiptar.  

Më të lexuarat