BREAKING NEWS

VIDEO/ Banorët në rrezik? Artan Hoxha plas deklatratën ‘bombë’: Kompania që ka dhënë ekskluzivitetin kërkoi mbylljen e ‘Big Brother VIP’

VIDEO/ Banorët në rrezik? Artan Hoxha plas deklatratën
x
BREAKING NEWS

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha dorëheqjen nga gara për kryetar Bashkie në Korçë, Gjata zbardh prapaskenat e forta

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113 mijë eurot nga biznesmeni

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113
x
BREAKING NEWS

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha thirrje policisë: Shkoni te bandat, te ngjarjet e fundit kriminale në Tiranë makinat janë vjedhur në të njëjtin qytet

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

Deklarata ‘bombë’ e Artan Hoxhës: Pronarët e Top Channel kanë ndjerë rrezik, ata e dinë se nga vjen sulmi

Deklarata ‘bombë’ e Artan Hoxhës: Pronarët e Top
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me armë zjarri, reagon policia

Të shtëna me armë zjarri, reagon policia
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Përçahen demokratët e Berishës në Sarandë

Çfarë po ndodh? Përçahen demokratët e Berishës
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 maji/ Ish deputeti reagon për tërheqjen e kandidatëve të PD-së: Bombën ia ka vënë Berisha

Zgjedhjet e 14 maji/ Ish deputeti reagon për tërheqjen e
x

Kultura

QKLL, një takim mbi pjesëmarrjen e Shqipërisë në  Panairin e Librit në Torino

QKLL, një takim mbi pjesëmarrjen e Shqipërisë në 

Shqipëria do të jetë e ftuara e nderit në Panairin e Librit në Torino. Panairi do të zhvillohet nga data 18 deri më 22 maj. Drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit Alda Bardhyli bashkë me përfaqësues të Regione Puglia, botuesin italian, z. Livio Muci, i cili ka një kontribut në njohjen e librit shqip në gjuhën italiane, kryetarin e Shoqatës së Botuesve, z. Petrit Ymeri, përfaqësues të Ministrisë së Kulturës, biseduan për një përfaqësim sa më dinjitoz të librit e autorit shqiptar në këtë ngjarje të rëndësishme për botën letrare, nën kujdesin e Ministrisë së Kulturës së Shqipërisë. "Përmes pasqyrës" është tema e edicionit XXXV të Sallonit Ndërkombëtar të Librit të Torinos. Një himn për imagjinatën, forcën që e ka shtyrë gjithmonë njeriun përtej banalitetit, jetës së përditshme, përtej vetë realitetit dhe një homazh për universin brilant të autores britanike Lewis Carroll. Më herët në muajin shkurt edhe ministrja e Kulturës Elva Margariti ka shprehur se në këtë panair të librit vendi ynë do të prezantohet me dinjitet me disa nga përfaqësuesit e letërsisë sonë. “E pritëm me kënaqësi ftesën dhe besojmë se do të prezantohemi me dinjitet me disa nga përfaqësuesit e letërsisë dhe editorisë sonë, përmes veprës së të cilëve rizbulojmë dhe ridimensionojmë veten, por dhe prezantohemi në syrin e lexuesit të huaj. Ne mezi presim të takohemi në Torino, në emër të letërsisë por edhe në emër të bukurisë”, u shpreh më parë Margariti në një videomesazh. Panairi Ndërkombëtar i Librit në Torino është më i madhi në Itali dhe një prej më të rëndësishmëve në Europë dhe në rajonin e Mesdheut. Takimi së fundmi mbi pjesëmarrjen në këtë panair u zhvillua në QKLL dhe vjen në vijim të punës së kësaj qendre. Misioni i QKLL-së është ndjekja dhe zbatimi i projekteve në fushën e librit, sipas programit qeverisës të ministrisë përgjegjëse për librin.

Më të lexuarat