Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Regjisorja Thomaraj: Teatri Kombëtar tempull i kulturës, jo shkatërrim

Postuar: 20/09/2018 - 12:27

Regjisorja dhe aktorja Eliona Thomaraj shprehet se që nga viti 1947 teatri rezistoi për disa dekada. Por për aktoren sot po harrohet se çfarë iu intereson artistëve. Në reagimin e saj që nga Italia aktorja shkruan se në vijim të dëmtimeve të trashëgimisë, këtë herë duket se i erdhi radha Teatrit Kombëtar, gjë e cila ka gje­tur kundërshtim jo vetëm te artistët, por dhe më gjerë. “Tani radha i erdhi Teatrit Kombëtar.

Shfaqja e parë shqiptare u vu në maj 1945 nga teatri partizan dhe shfaqja e parë artistike "Revizori" më 1947 nga regjisori Sokrat Mio. Qysh nga viti 1947 ku mori edhe emrin Teatri Popullor e deri më 2018 nën emërtimin Teatri Kombëtar i rezistoi disa sistemeve dhe dhjetëra dekadave. Jemi sot në vjedhjen më të madhe dhe kastrimin e memories artistike në vend”, shprehet regjisorja Thomaraj në reagimin e saj.

Çështja e Teatrit Kombëtar ka bërë që gjatë kësaj kohe të ketë shumë rea­gime, duke kundër­shtuar vendimet që çojnë në shembjen e teatrit. Për një pjesë të artistëve kjo gjë është e pa­pranueshme, dhe sipas aktores nuk iu interesojnë kullat në qendër të qytet­it. “Kujt i intereson kulla në qendër të qytetit?! Sigurisht as artistëve dhe as artdashësve, atëherë pse gjithë kjo bujë dhe protesta kur askush nuk kërkon diçka tjetër veç restaurimit të godinës historike, teatrit të parë të ndërtuar në Shqipëri në 1938-‘39 pas amfiteatrove, që dato­jnë qysh nga koha e antikitetit. Përse qeveria me prepotencë vetëvendos në kundërshti me dëshirat e taksapaguesve të shkatërroj tempullin e kulturës shqiptare!”, vijon Thomaraj. Sipas regjisores dhe aktores, teatri është zëri i të gjithëve dhe meriton të jetë në vendin ku është sot.

“Një klan antivlerash të mbledhura si hijena pas kockës vertebrale kërkojnë të thithin palcën e fundit, (theksoj të fundit pasi po të kthehemi në kujtese emocionale Tiranës po i shuhet memoria kolektive, duke tjetër­suar ose asgjësuar të gjitha godinat domethënëse për qytetarët dhe gjeneratat). Godina e teatrit na krijoi katarsis shpirtëror në jetët tona, ai mbushi zemrat dhe mendjet e qytetarëve qysh pas lufte e deri më sot. Ai teatër është zëri i të gjithëve dhe si­kur vetëm për këtë ai meriton të jetë atje dhe ashtu siç është”, përfundon regjisorja dhe aktorja Eliona Thomaraj.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/05/2019 - 07:30

Në kuadër të “Ditës Botërore të Diversitetit Kulturor për Dialog dhe Zhvillim”, Qendra Kombëtare e Veprimtarive Folklorike në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar organizoi tryezën e diskutimit me temë

Postuar: 22/05/2019 - 07:28

Vepra “Jul Qezar” nga Uilliam Shekspir është një tjetër produksion, që po përgatitet

Postuar: 22/05/2019 - 07:26

Filmi dokumentar “Koha e Pelikulës” kushtuar regjisores Xhanfise Keko do të shfaqet t

Postuar: 22/05/2019 - 07:25

Veprat që janë realizuar nga skulptorë të njohur janë shpërndarë në territorin e vendit, por janë

Postuar: 21/05/2019 - 07:26

Festivali ndërkombëtar i kukullave “PiF Albania -Sunshine” mbërrin në edicionin e dyt

Postuar: 21/05/2019 - 07:25

Vepra teatrore "Medea" mbrëmjen e së martës dhe të mërkurës vjen në skenë për publikun

Postuar: 21/05/2019 - 07:24

Piktori i njohur Agim Sulaj shprehet se nga Galeria Kombëtare e Arteve ruan vetëm kujtime të buku