BREAKING NEWS

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke bërtitur njëzëri: Rama ik!

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke
x
BREAKING NEWS

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë drejt spitalit

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë
x
BREAKING NEWS

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së rrëfen tmerrin: Ishte i dehur, iu hodha sipër dhe i kapa armën pasi...

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së
x
BREAKING NEWS

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin Elbasan-Tiranë

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin
x
BREAKING NEWS

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD akuzon ashpër kryeministrin dhe publikon foton: Ja çfarë po përpiqet të bëjë Rama

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD
x
BREAKING NEWS

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat javën e ardhshme

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit të The Sun: Rama nuk po bën asgjë për të parandaluar shpopullimin dhe trafikimin e qytetarëve

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit
x

Kultura

Salloni i Vjeshtës në edicionin e 15 në Shkodër, hapet ekspozita “Një dhomë më vete” me punë të 77 artistëve

Salloni i Vjeshtës në edicionin e 15 në Shkodër, hapet

Ekspozita “Një dhomë më vete” e edicionit të XV të “Sallonit të Vjeshtës 2021” bën bashkë 77 artistë në Galerinë e Arteve në Shkodër. Kuruar nga prof. asc Ardian Isufi dhe Elton Koritari, ekspozita përmban fotografi, instalacione, video, piktura, etj. Artistë nga Shqipëria dhe Kosova janë bërë bashkë në ekspozitë dhe Elton Koritari një ndër kuratorët thotë se ky edicion vjen më bashkëkohor. “Në edicionin e 15 donim të bënim një ndërhyrje më bashkëkohore. Ne si kuratorë i bëmë një ndërhyrje paska më inovative dhe kjo solli që pjesëmarrja e artistëve të ketë rritje, por dhe pjesëmarrje kualitative. Janë ndër artistët më të mirë që kemi”, shprehet kuratori Elton Koritari për ekspozitën duke shtuar se pjesa më e madhe janë punë të reja. Pjesëmarrës në ekspozitë, artisti Oltsen Gripshi shprehet se “Salloni i Vjeshtës” është ndër ekspozitat më jetëgjata në Shqipëri dhe si e atillë ndër më të rëndësishmet, që organizohet prej 15 vitesh radhazi në Shkodër. Gripshi në pjesëmarrjen për herë të parë në këtë ekspozitë është me një foto-instalacion prej 12 imazhesh e titulluar “Poliformizmi i Personalitetit”, që sipas tij për atë është tepër e rëndësishme, pasi pjesë e saj janë artistët më të njohur të artit pamor shqiptar. “Vepra me të cilën unë kam marrë pjesë i referohet një kërkimi rreth qënies njerëzore dhe shoqërisë bashkëkohore, e cila qëndron në teh mes normalitetit dhe paranojakes, ku frenetizimi i jetës shpeshherë e ka vendosur të tashmen tonë përballë një sfide madhore, atë të mos njohjes me vetveten, duke na shpënë verbër nëpër skutat më të errëta të depresionit dhe të boshllëkut, që na rrethon kur shohim përreth vetes”, shprehet ndër të tjera Gripshi.

Rreth ekspozitës

“Një dhomë më vete …” është një ftesë e kuratorëve, që na provokon deri në fund të shfaqemi ashtu siç jemi. Teksti kuratorial pohon se është një gjest prej liberalesh fanatik të së vërtetës prekur nga vegime revolucionesh të lëna përgjysmë në fundshekullin e XX-të . “Vegime të trandura prej tranzicionit TRI-DEKADENT. Është një katror i vizatuar në shesh për një përballje të fortë mes nesh dhe realitetit, mes ndërgjegjes sonë dhe superstrukturës se sotme soc-dixhitale. Është një ftesë e re me fjongo ngjyrë mishi qe u drejtohet burrave dhe grave, për të rihapur albumet e vjetra”, thuhet në tekst ndër të tjera. Një dhomë më vete nuk është një thirrje që na fton për të ngritur mure e për t’u rrethuar, por një ftesë për t’u njohur e për t’u vetëdijesuar…! Pjesëmarrës janë Fatos Lubonja, Ermal Baboçi, Kristian Zara, Albes Fusha , Ormira Lulani, Edmond Gjikopulli , Osman Demiri, Burim Myftiu, Stefan Çapaliku, Roland Tasho, Oltsen Gripshi, Ervin Bërxolli, Eliza Hoxha, Vladimir Myrtezai Grosha, Florian Haxhihyseni, Helidon Haliti, Iva Seferi, Ardian Pepa, Abaz Hado, Mikel Temo, Diomen Boriçi, Ergys Vela, Xhovana Preçetaj, Adnan Bushati, Ferid Kola, Sokol Kola, Muhamet Ganjolla, Bip Frrokaj, Lindita Dedukaj, Ahmet Malevia, Afeida Meta, Besmira Malevija, Gjelosh Mitaj, Lindita Zeneli Marku, Aleksandër Hila, Adnan Kastrati, Petrit Bilali, Jozo Koçoviç, Artan Draçini, Andi Hila, etj. Ekspozita do të qëndrojë për publikun deri më datë 31 dhjetor në Shkodër.