Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shfaqja “Mobile Homme”, për herë të parë në Tiranë

Postuar: 25/09/2018 - 09:41

Ambasada Franceze fton në Tiranë kompaninë “Transe Express” e themeluar më 1982, e cila konsiderohet si një nga kompanitë më të rëndësishme në Francë dhe në Evropë të cirkut dhe performancës, të prezantojë shfaqjen e saj "Mobile Homme", më 29 shtator në sheshin “Skënderbej”, në Tiranë. Kjo kompani performon në ambiente të hapura dhe është e specializuar në artin “qiellor”, në lartësi dhe qiell të hapur, dhe eksplorojnë të gjitha zhanret artistike dhe format e të shprehurit në spektaklet e tyre: muzika, kërcimi, artet plastike, performancat, cirku, loja me zjarr, metalurgjia, teatri. Spektakli "Mobile Homme" zhvillohet në tokë, ku debutojnë muzikantë, performues cirku dhe valltarë, dhe në ajër mbi një vinç 40 metra lart nga toka, ku disa nënoficerë i bien baterive e daulleve në një fanfare qiellore. Kjo shfaqje është shfaqur në gjithë botën, nga Parisi në New York, nga Evropa në Azi. Më 29 shtator në ora 17.30 në shesh shfaqja do të jetë falas për publikun.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/12/2018 - 07:32

Komedia "Tag" nga Bashkim Hoxha dhe me regjisore Andia Xhunga është rikthyer për publikun në skenë te “arTurbina”. Vepra pas mbrëmjes së të enjtes, vjen për publikun edhe në datat 15-16 dhjetor.

Postuar: 14/12/2018 - 07:31

Ekspozita “Plein Air” mbërrin në edicionin e katërt në Muzeun Historik Kombëtar.

Postuar: 14/12/2018 - 07:26

Kompozitori i mirënjohur, profesor Thomas Simaku është në jurinë ndërkombëtare të vlerësimit të v

Postuar: 14/12/2018 - 07:22

Ekspertët europianë kanë publikuar raportin për rehabilitimin e monumenteve pas-bizantine në Vosk

Postuar: 13/12/2018 - 07:27

"Kreditorët” vepër nga August Strindberg me regji Luli Hoxha vijon për publikun në ske

Postuar: 13/12/2018 - 07:25

Filmi “Shpresa” prodhim i Kinostudios më 1989, me skenar nga Dhimitër Xhuvani dhe reg

Postuar: 13/12/2018 - 07:24

“Kruja dhe Skënderbeu”, ekspozita e 53 piktorëve shqiptarë zhvendoset nga Tirana në V