BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh me “ushtaret” besnike të kryeministrit Rama, Balluku dhe Kumbaro, SPAK sekuestron telefonat e vartësve të tyre, zbardhen detajet e forta

Çfarë po ndodh me “ushtaret” besnike të
x
BREAKING NEWS

Dosja Rama, a u pyet kryeministri shqiptar nga një prokuror dhe një zyrtar i FBI në New York dhe koeçidenca fatkeqe e pranimit të fajit nga McGonigal për aferat e shefit të qeverisë

Dosja Rama, a u pyet kryeministri shqiptar nga një prokuror dhe një
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari zbardh të vërtetën e dosjes së Ilir Metës në FBI, nuk ka lidhje me atentatin ndaj Tom Doshit, ja prapaskenat që ka luajtur Sali Berisha

Evi Kokalari zbardh të vërtetën e dosjes së Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Edi Rama i fali Samir Manes 57 mijë metër 2  me vetëm 1 euro  dhe 165 mijë metër ndërtim, ja si kryeministri i shkaktoi shtetit shqiptar 30 deri në 40 milionë euro humbje vetëm për interesat e oligarkut më të madh në Shqipëri

Edi Rama i fali Samir Manes 57 mijë metër 2  me vetëm 1 euro
x
BREAKING NEWS

SPAK gati goditjen e madhe për politikanët e përfshirë në korrupsion dhe vrasje, Altin Dumani vihet në lëvizje, ja kush janë “dosjet e nxehta”që po zien vendi

SPAK gati goditjen e madhe për politikanët e përfshirë
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela zbardh të fshehtat e zgjedhjeve në Kukës: Ja kush ia dha goditjen e madhe në prapaskenë Sali Berishës dhe çfarë e pret në vijim ‘non gratën’

Spartak Ngjela zbardh të fshehtat e zgjedhjeve në Kukës: Ja kush
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: Ja provat që zhduku Sali Berisha për të mbuluar masakrën e ‘21 Janarit’ dhe skema që ndoqi për të fshehur gjurmët te afera e ‘Gërdecit’, roli i Shkëlzenit dhe dëshmia që e fundos

Petro Koçi: Ja provat që zhduku Sali Berisha për të
x
BREAKING NEWS

Censusi si anketë e Neptunit për oferta elektroshtepijakesh, a e ka shtuar oligarku Samir Mane listën e pyetjeve për shqiptarët?

Censusi si anketë e Neptunit për oferta elektroshtepijakesh, a e ka
x

Kultura

Shfaqja "Tani keni sy për të parë" në “Prishtina International Theater Festival”

Shfaqja "Tani keni sy për të parë" në

Shfaqja teatrore "Tani keni sy për të parë" shënoi premierën në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, por do të jetë pjesëmarrëse edhe në “Prishtina International Theater Festival”. Festivali nis më 22 maj dhe vijon deri më datën 28 të këtij muaji, ku në datë 24 do të shfaqet dhe “Tani keni sy për të parë”, regjia Klaudia Piroli që është prodhim i Teatrit Eksperimental në Tiranë. Autore Lisa Karen Cox, Maggie Huculak, Raha Javanfar, Amy Nostbakken, Norah Sadava, Cheyenne Scott. Aktore në role janë Loredana Gjeçi, Enisa Hysa, Denada Llanaj, Artemis Beluli. Ato janë të padukshme, të harruara dhe të nënshtruara. Në një shpërthim lëvizjesh dhe fjalësh të përqendruara, pesë personazhe në “Now You See Her” eksplorojnë disa nga mënyrat e ndryshme se si gratë zhduken në kulturën tonë. Ata këndojnë, kërcejnë dhe e hedhin veten në elementet e natyrës, ndërsa udhëtojnë nëpër stinët e jetës së tyre. Zërat e tyre janë sfiduese. Pyetja e tyre është e thjeshtë: pse dhe si e lejojmë fuqinë tonë të zhduket pa u përpjekur? “Të gjitha ne, personazhet dhe gratë që kanë punuar në këtë projekt po ju thërrasin: "Zgjohuni, zgjohuni, të gjithë!  Erdhi koha! Po, sot, tani. Këtë orë. Është koha e duhur! Që ç’ke me të! Jemi këtu dhe jo rastësisht, apo jo? Mos i pulisni sytë! Ose do t’i humbisni katra stinët, tek ju kalojnë në një natë të vetme, do ta shihni, ose ndoshta nuk do ta shihni, ose ndoshta po. - “Now You See Her””, thuhet në materialin e shfaqjes teatrore nga teatri. Kostumografia Sofi Kara, kompozitor Eduart Hallulli dhe shqipëroi Adriana Tolka.“Tani keni sy për të parë” është një shfaqje teatrore premierë, që erdhi në skenë për publikun në vijim dhe të atyre që janë shfaqur deri tani gjatë këtij sezoni artistik. Gjashtë premiera janë në programin e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në muajt mars - korrik.