BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Kultura

Shfaqje me fëmijët dhe ekspozitë pikture në COD në 1 Qershor

Shfaqje me fëmijët dhe ekspozitë pikture në COD në 1

Një ditë me aktivitete do të jetë 1 Qershori në Qendrën për Hapje dhe Dialog. Shfaqje me fëmijët, një ekspozitë pikture, ku nuk mungon në aktivitete dhe pjesëmarrja e emrave të njohur të artit për festën e 1 Qershorit, Ditën e Fëmijëve. Shfaqja “Busulla Magjike” është në bashkëpunim me Qendrën për Hapje dhe Dialog COD. Me regji nga Najada Elmazi, koreografe është Xheni Saliu, me pjesëmarrjen e aktores Marjana Kondi “Mjeshtre Madhe”. Në materialin rreth shfaqjes nga regjisorja, thuhet se me punën  e palodhur të fëmijëve, me provat e shumta është ndërtuar një histori që udhëtojmë në kohë. “Një aventurë, e cila na njeh me një grup fëmijësh çamarrok, me tre magjistrica, me periudhën e Egjiptit, anijes kozmike dhe planetin e fëmijëve. Nëpërmjet imagjinatës dhe fantazisë ata kalojnë  në kohë, duke u transformuar. Në ditët në vazhdim do zbulojmë pak e nga pak nga skenat tona, me tekst kaq të bukur të improvizuar në proces provash. Një pjesë kaq origjinale, ku çdo aktor i vogël ka veçantitë e veta”, thuhet në materialin e regjisores Elmazi rreth shfaqjes. Pjesë e aktiviteteve është dhe ekspozita me punët në pikturë të fëmijëve nën drejtim artistik të Ermira Isufit. Organizatorët e shfaqjes dhe ekspozitës falenderojnë stafin e COD për përkushtimin dhe profesionalizmin, ku sipas tyre do të jetë një ditë e veçantë për fëmijët, që do të kalojë në një atmosferë të bukur. Drejtoresha e Përgjithshme e Agjencisë për Dialog dhe Bashkëqeverisje është Eridana Çano. Që prej fillimit, COD-i ka krijuar projekte për artin, debatin social dhe edukimin kulturor, si dhe ka vendosur standarde për cilësinë e organizimit të veprimtarive dhe të performancës artistike, duke i dhënë të gjithëve, por veçanërisht fëmijëve, hapësirën për të qenë të lirë të shprehen. Dita e Fëmijëve është vendosur më 1 Qershor, pasi në këtë datë është mbajtur konferenca botërore e mirëqenies së fëmijëve në Gjenevë, në 1925.