Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Specialistët: Ndërtimi me beton në Voskopojë po shkatërron qendrën historike

Postuar: 17/11/2017 - 07:46

Ndërtimi në Voskopojë ka ngjallur reagimet e specialistëve të trashëgimisë kulturore. Përmes fotove që janë publikuar dhe në faqen e Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë ndërtimi dhe betoni në Voskopojë është pohuar si shkatërrim i qendrës historike. Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore shprehet se nuk po mbrohet qendra historike. “As Voskopoja nuk i shpëton ethes së betonizimit. Zonë e mbrojtur dhe kjo nga ligji i trashëgimisë kulturore (si shumë simotra të tjera). Por që këtu vetëm për mbrojtje nuk bëhet fjalë. Janë të shumtë emrat e arkitektëve, restauratorëve, intelektualeve që reagojnë me revoltë. Po Qerimesë aq i bën, ajo marshon përpara, nga fitorja në fitore siç thoshte udhëheqësi”, shkruan Forumi në Facebook.  Arkitektë, restauratorë e më gjerë kanë reaguar, duke u shprehur se ai ndërtim është një marrëzi në një qendër historike.

Në blogun e tij arkitekti Naum Mara shkruan se pse duhet një hark i shëmtuar betoni në Voskopojë. “Në Voskopojë beton, sipas devizës të famshme vlonjate të kohës së Diktaturës- Beton dhe hekur, punë e pavdekur! Po pse duhet ky Hark i shëmtuar betoni në qendër të Voskopojës e dinë vetëm një grup i vogël Rilindasish?Thua do parakalojnë nën të, kur të kenë dëfryer për kremtimin e 29 nëntorit apo 5 vjetorin e ardhjes së tyre në pushtet? Diçka tepër Rilindase është në mendjen e tyre. Tani kanë mbetur pa u ndërtuar muzeu i Luvrit, Notre Dame dhe Panteoni”, shkruan arkitekti. Një tjetër emër, arkitekti Kliti Kallamata e kundërshton fort atë që po ndodh në Voskopojë, duke e cilësuar si shkatërrim të qendrës historike. “Kjo është një nga shumë mënyrat se si mund të shkatërrohet një qendër historike. Një "Hark Triumfi" prej betoni!? Ky është kurorëzim i 2 milion euro të shpenzuara, ndërsa monumentet e Voskopojës janë ende të rrezikuara. Para pak ditësh akademikët tanë përmbyllën në Voskopojë Konferencën Ndërkombëtare në përvjetorin e "lulëzimit" të Voskopojës, por nuk dëgjuam asnjërin të prononcohet për milionat e eurove të shpenzuara dhe këtë monstër në qendër të Qendrës Historike. Të gjithë ndihemi keq.

Me këto marrëzira dhe këtë ritëm nuk e di a do ngelet gjë mbas disa vitesh. Po zhbëhen vlera unikale”, shkruan ai në Facebook. Mustafa Arapi, piktor, restaurator veprash arti në një koment të tij shpreh habinë se si lejohet një ndërtim i tillë. “Ka kohë që po na shohin sytë duke ndërtuar të tilla karikatura, si në Korçë, Durrës, etj. Habitem se kush i aprovon dhe i lejon”, është një koment i tij në Facebook.  Voskopoja u shpall qendër historike në vitin 2003.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 21

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2017 - 09:56

Në një takim të ministres Mirela Kumbaro dhe zëvendës ministres Shujaku me stafin e Muzeut “Marubi” dhe Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare në Shkodër u diskutua mbi rëndësinë e programit të edukimit përmes kulturës, si një bashkëpunim mes Ministrisë së Kulturës dhe Ministrisë së Arsimit

Postuar: 10/12/2017 - 09:54

Filmi "Yjet e së ardhmes", një komedi romantike muzikore me metrazh të plotë me regji nga Edmond Topi pas premierës së planifikuar më datë 13 dhjetor, një ditë më pas

Postuar: 10/12/2017 - 09:53

Piktori Gazmend Leka pohon se 2017 që po shkon drejt fundit do ta memorizojë si viti i Tasos, pasi kryefjala në krijimtari ka qenë cikli prej 21 pikturash “Taso”.

Postuar: 09/12/2017 - 08:16

Banesa Kale në lagjen Pllakë në Gjirokastër drejt rrënimit të plotë, por për Ministrinë e Kulturës faza e emergjencës ka kaluar.

Postuar: 09/12/2017 - 08:15

“Dama me Kamelie”, vepër e Alexandre Dumas ( i biri) vjen për herë të parë në skenën e Teatrit Kombëtar.

Postuar: 09/12/2017 - 08:01

Muzeu Historik Kombëtar, më datë 11 dhjetor  organizon veprimtarinë “Një pasdite në muze” me temë: “Liceu Kombëtar i Korçës dhe roli i tij në shoqërinë e

Postuar: 09/12/2017 - 07:59

Ministria e Kulturës më datë 4 dhjetor njoftoi se hapet thirrja për projekt-propozime në art, kulturë dhe trashëgimi për vitin 2018.