Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studiuesit amerikanë në Grykën e Këlcyrës, Auron Tare: Një muze për konfliktin italo-grek, atraksion kulturor dhe historik

Postuar: 24/05/2018 - 15:37

Auron Tare, kryetar i këshillit shkencor në UNESCO shkruan se një muze për konfliktin italo-grek do të ishte një atraksion kulturor dhe historik. Një grup studiuesish dhe profesorësh amerikanë të shoqëruar nga Auron Tare vizituan Grykën e Këlcyrës. Kjo vizitë shërbeu jo vetëm për t’u njohur me historinë, por dhe më gjerë. “Krijimi i një muzeumi në natyrë dedikuar konfliktit italo-grek të 1940 - ‘41 do ishte një atraksion i madh kulturor historik dhe turistik në zonën Tepelenë -Përmet. Grupi i parë amerikan sot në Grykën e Këlcyrës për t’u njohur jo vetëm me historinë e kësaj beteje historike, por edhe me konceptin e krijimit të këtij muzeu”, shkruan Tare në Facebook, ndërsa ka publikuar dhe foto të studiuesve dhe profesorëve amerikanë në Grykën e Këlcyrës.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/08/2018 - 07:44

Filmi “Dasma e Sakos” për publikun u shfaq në kuadër të programit veror “Kinematografia e viteve ‘90”.

Postuar: 15/08/2018 - 07:43

Teatri “Migjeni” në Shkodër nuk përmendet dhe as ndihmohet nga Ministria e Kulturës.

Postuar: 15/08/2018 - 07:35

Ministria e Kulturës dhe Instituti i Monumenteve të Kulturës po ndjekin kantieret e restaurimit t

Postuar: 14/08/2018 - 08:33

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore akuzon ministren e Kulturës Mirela Kumbaro që po au

Postuar: 14/08/2018 - 07:38

Në shëtitoren Taulantia të Durrësit për disa ditë u zhvillua edicion

Postuar: 14/08/2018 - 07:36

“Unë si ti” një film nga Luan Kryeziu dhe Najada Elmazi

Postuar: 14/08/2018 - 07:34

Muzeu Historik dhe Etnografik Krujë bën me dije se kanë qenë të shumtë turistët nga Italia, që ka