BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Kultura

Suela Bako: Shqipëria një nga 100 vendet pjesëmarrëse në “Hektomeron”, maratona teatrore online

Suela Bako: Shqipëria një nga 100 vendet pjesëmarrëse

Teatri Kombëtar Marin Sorescu në Kraiovë, Rumani, po realizon 100 histori nga “Dekameroni” i autorit Giovanni Boccaccio-s, në drejtimin e 100 regjisorëve nga 100 vende të ndryshme të botës. Pjesë e këtij projekti që titullohet “Hektomeron” është dhe Shqipëria, si pjesëmarrëse në këtë maratonë teatrore online. Në datën 21 janar live stream në faqen e Teatrit Kombëtar Marin Sorescu në Kraiovë u shfaq historia 6 nga “Dekameroni” i autorit Boccaccio, për të cilën regjisorja nga Shqipëria Suela Bako punoi me aktorin Macesanu Dragos Valentin. Suela Bako është e njohur me aktivitetin e saj në fushën e teatrit në vendin tonë, por këtë herë ajo mori pjesë në këtë produksion të Teatrit Kombëtar të Kraiovës në Rumani. Dramaturgu i njohur Stefan Çapliku ishte ai që i dha mundësinë regjisores Suela Bako, që të ishte pjesëmarrëse në këtë projekt teatri online. “Hektomeron” vazhdon me aktorët dhe regjisorët e vendeve të ndryshme, ku regjisorja nga Shqipëria Suela Bako e quan veten me fat, që është pjesë e tij. “Falenderoj Stefan Çapaliku, i cili më dha mundësinë që unë të jem pjesë, në këtë event unik. Nga kohërat e vështira, ndodh të lindin ide të mëdha. Jam me fat, të jem pjesë e projektit të madh, “Hektomeron” dhe të përfaqësoj vendin tim në këtë projekt”, shprehet Bako mes të tjerave për pjesëmarrjen e saj në këtë projekt. Teatri Kombëtar Marin Sorescu në Kraiovë, po realizon 100 histori nga “Dekameroni” i Giovanni Boccaccio-s, në drejtimin e 100 regjisoreve nga 100 vende të ndryshme, ku regjisorja shqiptare Suela Bako punoi me aktorin Macesanu Dragos Valentin. Sipas regjisores Bako, ky projekt ishte një eksperiencë unike në punën e saj me teatrin. “Jam me fat të kem aktor dhe të ndaj këtë eksperiencë unike në jetën time profesionale, me Macesanu Dragos Valentin, dhe të tregojmë historinë e 6-të, të natës së 9-të të veprës “Dekameroni””, thotë më tej regjisorja Bako, që punoi shtatë ditë për këtë prezantim. Në faqen e teatrit rumun, janë dhe prononcimet e dramaturgut Stefan Çapaliku dhe regjisores Ema Andrea përfaqësueses e MAM, si dhe aktori Ervin Bejleri, që shprehen për teatrin në Shqipëri por dhe aktivitetin e tyre.

 Projekti teatror

 Për këtë maratonë teatrore online, Teatri Kombëtar Marin Sorescu në Kraiovë, Rumani vë në dispozicion një histori, një aktor dhe një javë kohë për të realizuar një shfaqje, e cila zgjat 14 minuta. Ndër shfaqjet që janë shfaqur deri tani përmendim nga Italia, Brazili, Hungaria, Shqipëria, etj. Shfaqjet zhvillohen live. Projekti përfundon me një maratonë live, prej 24 orësh të të gjitha historive të mbledhura së bashku, diku nga fundi i muajit prill të këtij viti. “Dekameroni” është cilësuar si vepra më e rëndësishme, më e lexuar e më popullore e Giovanni Boccaccio-s. Për herë të parë në shqip, e plotë dhe e pacensuruar, erdhi me përkthimin autentik të Ali Hashorvës. 10 të rinj largohen nga Firencia në vitin 1348, për shkak të situatës së rëndë që ky qytet po përjetonte në përballje me murtajën e zezë, epidemi që i mori jetën plot gjysmës së banorëve të tij. Të mbyllur në një shtëpi fshati, 7 vajza dhe 3 djem, në moshën më të bukur, të detyruar të mposhtin frikën, të zbukurojnë ditët e tyre, të kuptojnë moralin e kohës, të reflektojnë rreth kuptimit të jetës, erotizmit, dashurisë, sjellin 100 rrëfime në 10 ditë. Giovanni Boccaccio ishte një shkrimtar, poet dhe një humanist i rëndësishëm i Rilindjes. Ai ishte një nga figurat më të rëndësishme në panoramën letrare Evropiane të shekullit XIV.