BREAKING NEWS

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit duan Big Brother-in, jo fantazitë e Saliut

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit
x
BREAKING NEWS

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data
x
BREAKING NEWS

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që shkriu së qeshuri studion (VIDEO)

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që
x
BREAKING NEWS

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe Duçkën dhe ngre dyshime të forta: Doriani ka pasur një trajtim të veçantë në Kiev, më bënë përshtypje çantat…

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe
x
BREAKING NEWS

"Kryeministri duhet të përballet me të vërtetën", Dash Shehi reagon për skandalin “McGonigal”: Rama duhet të japë dorëheqjen!

"Kryeministri duhet të përballet me të
x
BREAKING NEWS

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë do të ndodhi me inflacionin gjatë vitit 2023

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja
x
BREAKING NEWS

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë të tmerrshme", Berisha del me reagimin e fortë: Është i vetmi kryeministër që mbron vendimin e Serbisë për të mos i vendosur sanksione Rusisë

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë
x
BREAKING NEWS

Korreshi nxjerr të fshehtat e grupit të PD-së, zbulon kërkesën për bashkim: Gazmend Bardhi i ka dërguar Berishës një shkresë

Korreshi nxjerr të fshehtat e grupit të PD-së, zbulon
x

Kultura

Teatri Eksperimental: Arti krijon individë të shëndetshëm mesazhi i shfaqjes  "Të lundrojmë pa internet”

Teatri Eksperimental: Arti krijon individë të shëndetshëm

"Të lundrojmë pa internet”, një shfaqje për fëmijët dhe gjithë familjen do të vijë në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Ejani në teatër, shkruan Teatri Eksperimental, pasi është koha për të qëndruar më pak online e më shumë së bashku. “Sot fëmijët kanë më shumë nevojë se kurë të largohen nga varësia teknologjik. Arti është ai që krijon individë të shëndetshëm e mbi të gjitha njerëz më të mirë. Ky është mesazhi që shfaqja  "Të lundrojmë  pa internet", e cila vjen në datat 28 dhe 29 nëntor në ora 19:00 në ambientet e Teatrit Eksperimental do të përçojë për të gjithë publikun”, shkruan teatri për shfaqjen, që vjen në skenë me regji nga Najada Elmazi. "Të lundrojmë pa internet" është shfaqja edukative -argëtuese që vjen përmes fëmijëve të talentuar. Në materialin e teatrit thuhet se aktorët e vegjël do të interpretojnë për të dhënë mesazhe, jo vetëm për bashkëmoshatarët e tyre, por për të gjithë shoqërinë. “Tema kryesore e shfaqjes është koha që ne duhet ti kushtojmë teknologjisë dhe përdorimit të internetit. Mesazhet janë të rëndësishme, të gjithë duhet të jemi të informuar për rreziqet dhe rregullat që përdoren gjatë aplikacioneve të ndryshme. Fëmijët vijnë në skenë me etyde, dialogje duke përcjellë së bashku mesazhe të rëndësishme si të qënit së bashku, të socializuar, luajmë dhe rritemi. Krijojmë marrëdhënie të shëndetshme e bëhemi më të afërt me njëri - tjetrin. Është koha për shoqërizim dhe jo izolim. Teknologjia po i individualizon fëmijët tanë, po i bën asocialë”, thuhet në material. Çdo skenë në shfaqjen me regji nga Elmazi zhvillohet duke krijuar karaktere dhe duke përdorur elementë të artit skenik. Qëllimi është fëmijët ti mësohen si të kalojnë kohën e lirë, si të argëtohen dhe të jenë sa më socialë. “Një kulturë që duhet të përfshijë gjithë familjen. Nuk do të mungojnë elementët komik, të qeshurat si dhe energjia pozitive nga aktorët e vegjël. Në skenë do të ngjiten pjesëmarrës nga mosha 4 deri në  13-të vjeç”, thuhet nga teatri.