BREAKING NEWS

Vuçiç refuzon emërtimin “Putin i vogël” mes frikës së ndërhyrjes ruse, analiza e “New York Times”: A po e përdor Kremlini Serbinë për të nxitur luftën në Ballkan?

Vuçiç refuzon emërtimin “Putin i vogël” mes
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë jep alarmin: Kompania arabe do të jetë aksioneri i mazhorancës, ja pazari i Portit të Durrësit që qeveria nuk na e tregon

Eksperti i ekonomisë jep alarmin: Kompania arabe do të jetë
x
BREAKING NEWS

Dështon skenari rus për konflikt të armatosur në rajon, si po shkon drejt paqes situata mes Beogradit dhe Prishtinës, ja lëvizja e ndërkombëtarëve për t’i shkatërruar planin Vuçiçit

Dështon skenari rus për konflikt të armatosur në rajon, si
x
BREAKING NEWS

Çupi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare në shtator: Grupi i Berishës do të konsiderohet ‘armatë terroriste’, nuk mund të ketë qeveri teknike për hallet e Metës

Çupi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Priten stuhi të fuqishme/ Ulje temperaturash dhe rrebeshe shiu në të gjithë vendin, si parashikohet të jetë moti për ditën e sotme

Priten stuhi të fuqishme/ Ulje temperaturash dhe rrebeshe shiu në
x
BREAKING NEWS

Tritol në Vlorë, policia jep informacion për ngjarjen! Nisin kërkimet për kapjen e autorit

Tritol në Vlorë, policia jep informacion për ngjarjen! Nisin
x
BREAKING NEWS

Shqiptarët me gomone për në Angli/ Ambasadori britanik takon Gledis Nanon dhe bën deklaratën e fortë: Do depërtohen, nuk mund të kenë kurrë...

Shqiptarët me gomone për në Angli/ Ambasadori britanik takon
x
BREAKING NEWS

Publikohet dokumenti i gjykatës, Donald Trump po hetohet për ‘Spiunazh’, ja çfarë u gjet gjatë kontrollit nga FBI (Dokumenti)

Publikohet dokumenti i gjykatës, Donald Trump po hetohet për
x

Kultura

Teatri Kombëtar mbyll sezonin artistik shtator 2021- qershor 2022,  katër vepra të huaja dhe asnjë shqiptare në skenën teatrore

Teatri Kombëtar mbyll sezonin artistik shtator 2021- qershor 2022, 

Teatri Kombëtar mbylli sezonin artistik me shfaqjen teatrore “Përvjetori i ditëlindjes”. Kjo shfaqje ishte e fundit, që erdhi në skenën  teatrore për publikun te “ArTurbina” këtë sezon artistik. Sezoni nisi në muajin shtator të vitit të kaluar dhe u mbyll këtë qershor, por me 4 vepra të huaja teatrore dhe nuk pati asnjë vepër shqiptare. Vetë teatri e quan një sezon të jashtëzakonshëm, ku solli për publikun 4 produksione madhështore. “Teatri Kombëtar mbylli një sezon të jashtëzakonshëm! Nga shtatori i vitit të kaluar e deri më qershor 2022, magjia e teatrit u rikthye me 4 produksione madhështore”, thuhet nga teatri në faqen e tij. Teatri ka renditur dhe veprat teatrore që erdhën në skenë këtë sezon artistik. “Ferma e kafshëve” ishte e para këtë sezon. Komedia satirë e shkrimtarit të njohur britanik, sjellë në skenën e amfiteatrit të liqenit nga Driada Dervishi. Teatri Kombëtar shprehet se erdhi në skenë me një prej regjisoreve më të mira shqiptare. “Ishte një sukses i madh, ku vetëm nata e fundit numëroi plot 702 bileta të shitura”, thuhet nga teatri. Vepra e dytë teatrore e sezonit artistik shtator 2021-qershor 2022 është ajo me titull “Edmond”. Sipas TK, një nga veprat më të njohura dhe më të mira bashkëkohore, shkruar nga 'djaloshi i artë' i teatrit francez, Alexis Michalik. “Një komedi brilante e vendosur në Parisin e shekullit të XIX, me regji nga çifti i mrekullueshëm i skenës, Andia Xhunga dhe Indrit Çobani”, nga thuhet nga TK. Në skenën teatrore këtë sezon erdhi dhe shfaqja teatrore “Coriolanus”. Një kryevepër e atij që mund quhet dramaturgu më i madh të gjitha kohërave, William Shakespeare, nën drejtimin e regjisorit të mirënjohur Altin Basha. Teatri Kombëtar shprehet se ishte një produksion madhështor, ku u përfshinë jo vetëm aktorë të njohur të teatrit, por edhe pedagogë e studentë të Universitetit të Arteve, në atë që ishte një shkollë e vërtetë e artit skenik.

Premiera  e radhës në tetor

Sezoni artistik u mbyll pas asnjë vepër teatrore shqiptare në skenë si produksion i TK, megjithatë për institucionin u sollën vepra që u mirëpritën nga publiku. Institucioni bën me dije se pret publikun sërish në tetor me premierën e radhës, e cila do të çelë dhe sezonin e ri artistik. Vepra e fundit teatrore që erdhi për publikun këtë sezon në skenë  e Teatrit Kombëtar si pjesë e aktiviteteve të tij në kalendarin artistik ishte dhe “Përvjetori i ditëlindjes”. Një bashkëproduksion i Teatrit Kombëtar, Teatrit Eksperimental "Kujtim Spahivogli" dhe shoqatës "Pulçinela", me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës dhe donatorëve të tjerë. Nën regjinë e Besmir Bitrakut, "Përvjetori i ditëlindjes" është një shfaqje, e cila prek një nga temat më të ndjeshme të shoqërisë, atë të abuzimit me fëmijët dhe e bën spektatorin të reflektojë, të kthejë sytë tek familja. Në fund të sezonit, TK thotë se ishin artistët e punonjësit që sollën këto kryevepra. “Dëshirojmë të shfrytëzojmë rastin të falenderojmë të gjithë regjisorët, aktorët, stafet krijuese dhe 'prapavijën' e Teatrit Kombëtar, për punën e palodhur për të sjellë në “jetë” këto kryevepra”, thuhet nga TK. Pas mbylljes së sezonit artistik, teatri ka bërë me dije se nis javën "Netët e Leximit të Dramës Shqipe".