BREAKING NEWS

‘Plumbi i Artë’/ Tronditi botën e krimit, Gjykata e Posaçme merr vendimin për Nuredin Dumanin, pasi ‘zbërtheu’ prapaskenat e errëta të bandave që veprojnë në vendin tonë

‘Plumbi i Artë’/ Tronditi botën e krimit, Gjykata e
x
BREAKING NEWS

“Komshinjtë te Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha iu publikon Berishës e Metës foton që po shpërndahet me shpejtësi dhe i ‘thumbon’ ashpër: Nuk paska qenë aq budalla Enveri...

“Komshinjtë te Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha iu publikon
x
BREAKING NEWS

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ ‘Plakën e mbylli Talo në banjë, unë përkëdhela ...’, Dumani zbardh detaje të rënda për grabitjen e shtëpisë së emrit të njohur! U veshën si policë të anti-drogës për të grabitur 500 mijë euro

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ ‘Plakën e mbylli Talo në
x
BREAKING NEWS

Ndihmonte vrasësit që të mos arrestoheshin/ Jep dëshminë e tij ish zyrtari i lartë i Policisë, Leonard Palushi që u arrestua nga personat VIP me urdhër të SPAK

Ndihmonte vrasësit që të mos arrestoheshin/ Jep
x
BREAKING NEWS

Zbulohet mashtrimi i Berishës me gjyqin në Francë, ish-kryeministri pranon se padia e tij ndaj Blinken nuk mund të merret në shqyrtim dhe sulmon deputetin e CDU

Zbulohet mashtrimi i Berishës me gjyqin në Francë,
x
BREAKING NEWS

Skandal, “Foltorja” nuk paguan dot pagat e administratës së SHQUP, rrezikon t’i ndërpriten dritat dhe uji, “Rithemelimi” nuk njihet nga institucionet

Skandal, “Foltorja” nuk paguan dot pagat e administratës
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Rama-Manja po luajnë blofin me thirrjet ndaj SPAK për të hetuar Berishën dhe Metën, PS ka përgjegjësi politike për zyrtarët e korruptuar që kanë rënë në burg

Spartak Braho: Rama-Manja po luajnë blofin me thirrjet ndaj SPAK për
x
BREAKING NEWS

Pas arrestimit të bosëve të krimit që mbështeten nga politika, SPAK gati fletë-arrestet për ministra, kryebashkiakë dhe drejtorë të lartë të përfshirë në abuzime me tenderat

Pas arrestimit të bosëve të krimit që mbështeten nga
x

Kultura

Teatri Kombëtar rikthehet më shfaqje në skenë fundjavën e ardhshme

Teatri Kombëtar rikthehet më shfaqje në skenë fundjavën

Teatri Kombëtar pas disa ditësh do të rikthehet në skenë me shfaqje. Të mërkurën institucioni bëri me dije se në skenë do të jetë për publikun vepra teatrore “Coriolanus”. “Të dashur miq, ju njoftojmë se, Teatri Kombëtar rikthehet në skenë fundjavën ardhshme. Duke shpresuar të mos kemi më pengesa, ju presim me një nga kryeveprat e William Shakespeare dhe një produksion madhështor të TK “Coriolanus”  27-28-29-30 janar”, shkruan teatri në njoftimin e tij. Po ashtu TK shprehet në shënimin e tij se të gjithë spektatorët që posedojnë biletë (të padëmtuar) të datave 13-14-15-16 janar, mund ta konvertojnë atë për një nga datat e reja të produksionit "Coriolanus" 27-28-29-30 Janar. Gjithashtu, rimbursimi i biletave (të padëmtuara) vijon pranë biletarisë tonë te “ArTurbina””, thuhet nga institucioni. Ndërkohë, Teatri Kombëtar do të marrë masa për zbatimin në mënyrë rigoroze të protokolleve të miratuara kundër përhapjes së Covid-19.  “Ju bëjmë me dije se mbajtja e maskave është e detyrueshme për të gjithë spektatorët që dëshirojnë të ndjekin shfaqjet tona. Teatri Kombëtar do të mundësojë distancimin social në sallën e madhe 400 pranë “ArTurbina” për të gjithë spektatorët që dëshirojnë të ndjekin shfaqjet tona. Për shkak të ruajtjes së distancës së sigurisë, salla e madhe 400 “ArTurbina” do të funksionojë me 30 për qind të kapacitetit. Teatri Kombëtar do të mundësojë dezinfektant për duart në ambientet e tij pranë “ArTurbina”, thuhet nga TK. Këtë fundjavë teatri do të vijojë me aktivitetin artistik online, të cilin e bëri me dije të martën. Pjesë e të cilit janë mbrëmje me poezi, lexime artistike të veprave teatrore, etj. “Coriolanus” produksion i TK, një kryevepër e Shekspirit shënoi premierën në dhjetor të 2021 te “ArTurbina”. Nën drejtimin e regjisorit të njohur Altin Basha, për kryeveprën e Shekspirit janë angazhuar aktorë të Teatrit Kombëtar, por dhe të rinj të Universitetit të Arteve.