BREAKING NEWS

“Komshinjtë te Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha iu publikon Berishës e Metës foton që po shpërndahet me shpejtësi dhe i ‘thumbon’ ashpër: Nuk paska qenë aq budalla Enveri...

“Komshinjtë te Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha iu publikon
x
BREAKING NEWS

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ ‘Plakën e mbylli Talo në banjë, unë përkëdhela ...’, Dumani zbardh detaje të rënda për grabitjen e shtëpisë së emrit të njohur! U veshën si policë të anti-drogës për të grabitur 500 mijë euro

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ ‘Plakën e mbylli Talo në
x
BREAKING NEWS

Ndihmonte vrasësit që të mos arrestoheshin/ Jep dëshminë e tij ish zyrtari i lartë i Policisë, Leonard Palushi që u arrestua nga personat VIP me urdhër të SPAK

Ndihmonte vrasësit që të mos arrestoheshin/ Jep
x
BREAKING NEWS

Zbulohet mashtrimi i Berishës me gjyqin në Francë, ish-kryeministri pranon se padia e tij ndaj Blinken nuk mund të merret në shqyrtim dhe sulmon deputetin e CDU

Zbulohet mashtrimi i Berishës me gjyqin në Francë,
x
BREAKING NEWS

Skandal, “Foltorja” nuk paguan dot pagat e administratës së SHQUP, rrezikon t’i ndërpriten dritat dhe uji, “Rithemelimi” nuk njihet nga institucionet

Skandal, “Foltorja” nuk paguan dot pagat e administratës
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Rama-Manja po luajnë blofin me thirrjet ndaj SPAK për të hetuar Berishën dhe Metën, PS ka përgjegjësi politike për zyrtarët e korruptuar që kanë rënë në burg

Spartak Braho: Rama-Manja po luajnë blofin me thirrjet ndaj SPAK për
x
BREAKING NEWS

Pas arrestimit të bosëve të krimit që mbështeten nga politika, SPAK gati fletë-arrestet për ministra, kryebashkiakë dhe drejtorë të lartë të përfshirë në abuzime me tenderat

Pas arrestimit të bosëve të krimit që mbështeten nga
x
BREAKING NEWS

Kina mashtron Perëndimin, Xi Jinping në fshehtësi të plotë po i mbush xhepat me para Vladimir Putinit, ja prapaskenat e bujshme

Kina mashtron Perëndimin, Xi Jinping në fshehtësi të
x

Kultura

Teatri “Migjeni”: Drama “Shqiponjat”, në skenë 54 vite më parë

Teatri “Migjeni”: Drama “Shqiponjat”, në skenë

“Shqiponjat” është një prej veprave teatrore, që është vënë në skenën e teatrit “Migjeni” në qytetin e Shkodrës. Teatri shprehet se drama vepër e pesë autorëve ishte në skenë, në kudër të 500 vjetorit të Skënderbeut. “54 vite më parë, në kuadrin e 500 vjetorit të vdekjes së Skënderbeut, në skenën e teatrit "Migjeni" iu paraqit spektatorit shkodran, drama "Shqiponjat". Kjo dramë është shkruar nga pesë shkrimtarë shkodranë : Ton Shoshi, Fadil Kraja, Jonuz Dini, Frederik Rreshpja dhe Paulin Sekuj. Regjisor Serafin Fanko, skenografia Çesk Vuksani, Lec Fishta”, thuhej në materialin e teatrit publikuar ditën e hënë. Sipas teatrit në dramën “Shqiponjat” interpretuan aktorët Lec Bushati, Elez Kadria ( ka interpretuar 2 role), Gjon Deda, Prenk Lëkunda, Vitore Nino, Tinka Kurti, Agron Dizdari, Ana Shala,   Sul Dibra, Ymer Bala, Bep Shiroka, Zef Deda, Viktor Bruçeti, Ndrek Prela, Gjosho Çarkaxhia, Ndoc Sheldija, Rrok Vuji, Jonuz Dini, Pistol Soja, Paulin Lacaj, Adem Kastrati, Lec Ndreka, Merko Sina. Merrnin pjesë amatorë nga qendrat e punës, studentë të institutit, nxënës të shkollave "Jordan Misja" dhe "28 Nëntori". Kostumet u përgatitën nga Zina Ashta, Abdullah Mema dhe Bik Ndoja, efektet zanore Zef Cungeli, ndriçimi Teufik Duka, butaforia Sali Kola dhe Zef Gaci, grimi Kin Jaku. Teatri shprehet se vepra u ndoq nga mbi 7 mijë spektatorë në Shkodër. “Premiera u dha me 30 dhjetor 1967. U shfaq 15 herë. Numri i spektatorëve 7.898”, bën me dije teatri “Migjeni” në Shkodër. Serafin Fanko (Shkodra, 24 maj 1937 - 29 shtator 2007), ishte një aktor dhe regjisor shqiptar i nderuar me titullin “Artist i Popullit”. Serafin Fanko studimet e larta i kreu në Akademinë e Arteve në Pragë dhe në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë. Filmi i tij i parë është "Fije që priten". Më pas shkëlqeu në vitin 1977, me filmin "Gunat mbi tela" ku luante një nga rolet e mbretërisë së Savojës. Vitet e fundit spikati si regjisor dramash.