Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Teatri në Gjirokastër/ Kryebashkiakja vë me ‘shpatulla pas murit’ Kumbaron

Postuar: 12/11/2018 - 22:49

Mungesa e sistemit të ngrohjes dhe ajrimit të sallës kryesore në Teatrin “Zihni Sako” në Gjirokastër vështirëson punën dhe qëndrimin e publikut në muajt e ftohtë dhe të nxehtë.

Kjo i është vënë në dukje para të gjithëve ditën e sotme ministres së Kulturës Mirela Kumbaro nga kryetarja e bashkisë Zamira Rami.

Rami i ka thënë para gjithë spektatorëve në sallë:

Shpresojmë që takimin e radhës teatral ta kemi në këtë teatër me rikonstruksion të godinës, të paktën me ngrohje të teatrit. Sepse vijmë dhe kemi parë që ky teatër i ka hapur dyert dhe ka qenë plot këto kohët e fundit. Por kemi një dimër përpara dhe që të marrësh emocione duhet që të kesh disa standarte dhe disa kushte, dhe besoj jemi bashkë Mirelë  që ky investim është i domosdoshëm. Ndaj do të bëj një kërkesë publike në mënyrë që së bashku në vitin që vjen, t’ia kërkojmë qevrisë shqiptare këtë investim.”

Kjo kërkesë e ka gjetur të papërgatitur Kumbaron e cila ka ulur sytë poshtë në skenën e teatrit dhe nuk foli asnjë fjalë, teksa kryebashkiakja gjirokastrite e vendosi me shpatulla për muri.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/05/2019 - 07:30

Në kuadër të “Ditës Botërore të Diversitetit Kulturor për Dialog dhe Zhvillim”, Qendra Kombëtare e Veprimtarive Folklorike në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar organizoi tryezën e diskutimit me temë

Postuar: 22/05/2019 - 07:28

Vepra “Jul Qezar” nga Uilliam Shekspir është një tjetër produksion, që po përgatitet

Postuar: 22/05/2019 - 07:26

Filmi dokumentar “Koha e Pelikulës” kushtuar regjisores Xhanfise Keko do të shfaqet t

Postuar: 22/05/2019 - 07:25

Veprat që janë realizuar nga skulptorë të njohur janë shpërndarë në territorin e vendit, por janë

Postuar: 21/05/2019 - 07:26

Festivali ndërkombëtar i kukullave “PiF Albania -Sunshine” mbërrin në edicionin e dyt

Postuar: 21/05/2019 - 07:25

Vepra teatrore "Medea" mbrëmjen e së martës dhe të mërkurës vjen në skenë për publikun

Postuar: 21/05/2019 - 07:24

Piktori i njohur Agim Sulaj shprehet se nga Galeria Kombëtare e Arteve ruan vetëm kujtime të buku