BREAKING NEWS

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha dorëheqjen nga gara për kryetar Bashkie në Korçë, Gjata zbardh prapaskenat e forta

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113 mijë eurot nga biznesmeni

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113
x
BREAKING NEWS

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha thirrje policisë: Shkoni te bandat, te ngjarjet e fundit kriminale në Tiranë makinat janë vjedhur në të njëjtin qytet

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

Deklarata ‘bombë’ e Artan Hoxhës: Pronarët e Top Channel kanë ndjerë rrezik, ata e dinë se nga vjen sulmi

Deklarata ‘bombë’ e Artan Hoxhës: Pronarët e Top
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me armë zjarri, reagon policia

Të shtëna me armë zjarri, reagon policia
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Përçahen demokratët e Berishës në Sarandë

Çfarë po ndodh? Përçahen demokratët e Berishës
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 maji/ Ish deputeti reagon për tërheqjen e kandidatëve të PD-së: Bombën ia ka vënë Berisha

Zgjedhjet e 14 maji/ Ish deputeti reagon për tërheqjen e
x
BREAKING NEWS

Kush e ka radhën? Paralajmërimi i bujshëm i ambasadorit britanik: Këtë vit do ketë “non grata” të tjerë

Kush e ka radhën? Paralajmërimi i bujshëm i ambasadorit britanik:
x

Kultura

“Tërësisht të huaj” në skenën teatrore, një komedi e cila e zbërthen ndikimin social dhe shoqëror të teknologjisë

“Tërësisht të huaj” në skenën teatrore,

 “Tërësisht të huaj” është një komedi e autorit të njohur italian Paolo Genovese. Vepra teatrore vjen për publikun në skenën e Teatrit Kombëtar te “ArTurbina”. Komedia me regji nga Erion Isai sjell në role aktorë të njohur për publikun me aktivitetin e tyre në skenën teatrore. Teatri bën me dije se komedia “Tërësisht të huaj” do të jetë katër net me radhë. “Pas kërkesave të shumta rikthehet për vetëm 4 net, komedia fantastike: Tërësisht të huaj, nga Paolo Genovese”, bën me dije teatri për shfaqjen, që do të jetë në skenë mbrëmjet e datave 16, 17, 18 dhe 19 mars. Rolet në komedi luhen nga aktorët Olta Daku, Flor Agalliu, Igli Zarka, Ajlin Petrela, Ori Bici, Kejdi Gishto, Franc Bregu dhe Rosela Isufi. Në ngjarjet e komedisë, 7 miq (tre çifte dhe një i divorcuar) gjatë një darkë nën eklipsin e hënës, vendosin të bëjnë një lojë: çdo telefonatë, sms , whatsapp e gjithçka që vjen në telefonat e tyre do ta lexojnë dhe dëgjojnë të gjithë. Lojë e cila zbulon tradhtitë, vendimet, veprimet që çojnë çiftet dhe miqësitë në krizë. Një komedi e mrekullueshme, e cila e zbërthen ndikimin social dhe shoqëror të teknologjisë në themel. Telefoni = kutia e zezë e gjithsecilit, një lojë e cila do ti kthejë ata në tërësisht të huaj me njëri -tjetrin. Vepra teatrore “Tërësisht të huaj” këto mbrëmje marsi vjen në vijim dhe të shfaqjeve që janë vënë më parë në skenën e Teatrit Kombëtar gjatë këtij sezoni artistik, si produksione private. Me regji nga Erion Isai, skenografia është nga Divni Gusha, kostumografia Ilirjanë Loxha Basha, kompozitor Joris Kaso, Sergio Hajdini, përkthimi nga Lorena Shele, producente ekzekutive Ajlin Petrela.

Projektet artistike

Paolo Genovese është një regjisor, skenarist dhe shkrimtar i njohur italian. I lindur në Romë, pasi u diplomua në Ekonomi dhe Biznes, Paolo Genovese filloi karrierën e tij në McCann Erickson. Në vitin 1998 ai filloi bashkëpunimin me Luca Miniero, duke bashkë-shkruajtur dhe bashkëregjisor në filmin e shkurtër La scoperta di Walter; dyshja bënë debutimin e tyre në filmin artistik në vitin 2002 me filmin komedi të vlerësuar nga kritikët “A Neapolitan Spell”. Paolo Genovese bëri debutimin e tij solo-regjisor në vitin 2010, duke drejtuar The Santa Claus Gang. Në vitin 2016, filmi i tij Perfect Strangers fitoi çmimin për skenarin më të mirë në një film artistik ndërkombëtar në Festivalin e Filmit Tribeca dhe u vlerësua për filmin më të mirë në çmimet David di Donatello. Më 9 nëntor të vitit 2019, u njoftua se Hollywood Gang, Leone Film Group dhe Lotus Productions do të bashkëprodhojnë The First Day Of My Life nga Genovese nga një skenar nga Kirk Jones, Marco Belardi, Andrea Leone dhe Raffaella Leone. Ndër projektet e tjera të tij përmendim: Sorry, You Can't Get Through! (2005, bashkëdrejtuar me Luca Miniero); This Night Is Still Ours (2008, bashkëdrejtuar me Luca Miniero); The Immature (2011); The Immature: The Trip (2012); A Perfect Family (2012); Tutta colpa di Freud (2014); Ever Been to the Moon? (2015); The Place (2017), etj.

Më të lexuarat