BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Kultura

TKOB: Angelin Preljocaj përcolli mjeshtërisht “Gravity”, si një nga koreografitë e tij më të njohura

TKOB: Angelin Preljocaj përcolli mjeshtërisht “Gravity”,

Festivali Ndërkombëtar i Kërcimit Bashkëkohor po zhvillon edicionin e dytë në Tiranë dhe u hap me shfaqjen “Gravity” me koreografi nga Angelin Preljocaj. Për dy net me radhë në mbrëmjet e datave 27 dhe 28 shtator në skenë u shfaq “Gravity”, e cila u ndoq nga një publik i gjerë artdashësish. Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit shprehet se koreografi i suksesshëm Angelin Preljocaj solli në skenën tonë një nga koreografitë e tij më të njohura. “Përgjatë 2 netëve mikpritëm një publik të gjerë artdashësish, për të çelur së bashku edicionin e dytë të Festivalit Ndërkombëtar të Kërcimit Bashkëkohor, me premierën e baletit “Gravity”, i sjell nga maestro Angelin Preljocaj. Koreografi i suksesshëm në skenat botërore,  frymëzuar nga konceptet abstrakte, hapësirën, kozmosin e peshën e trupit, përcolli mjeshtërisht "Gravity-n", si një nga koreografitë e tij më të njohura”, thuhet nga TKOB, që ka ndarë dhe disa foto të shfaqjes nga trupa “Ballet Preljocaj”. Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit në bashkëpunim me Qendrën për Kulturë dhe Art Bashkëkohor “Harabel” dhe D18 Paris organizojnë edicionin e dytë të Festivalit Ndërkombëtar të Kërcimit Bashkëkohor, ku drejtor artistik i festivalit këtë vit është koreografi i njohur Angelin Preljocaj. Në kuadër të festivalit që do të zhvillohet deri në 23 tetor, Ballet Preljocaj, La Veronal & Marcus Morau, Blenard Azizaj dhe Fondazione Nazionale de la danza/Aterballetto sjellin artin dhe eksperiencën e tyre në Tiranë. Më herët sipas Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit këtë vit, festivali zgjeron shtrirjen e tij përtej shfaqjeve magjepsëse të kërcimit për të përfshirë një sërë masterclass-e të kryera nga koreografë të kompanive pjesëmarrëse.