BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x
BREAKING NEWS

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe në administratë, emrat me më shumë vota drejt katapultimit në qeveri

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe
x
BREAKING NEWS

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof për të rritur pazarin, deputetët demokratë kundër rikthimit të tij

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof
x

Kultura

TKOB: Baleti “Hirushja” në 2002, një nga sukseset e teatrit

TKOB: Baleti “Hirushja” në 2002, një nga sukseset e

Baleti “Hirushja” erdhi në skenën shqiptare në vitin 2002. Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit shprehet se produksioni i baletit "Hirushja" në maj të vitit 2002 (19 vite më parë) ishte një nga premierat më të bukura të baletit të realizuara ndonjëherë nga ky institucion. “Një shfaqje me një koncept modern dhe bashkëkohor kjo vepër shënjohet si një nga sukseset më të mëdha të teatrit tonë”, thuhet në materialin që publikoi të marëtn TKOB. Muzika Sergei Prokofiev, libreti Nikolai Volkov, dirigjent në vepër Martin Andre, koreograf Agron Aliaj, skenografia dhe kostumograf Taulant Pustina. Roli i Hirushes u interpretua nga Ambeta Toromani, Enada Hoxha. Princi: Gerd Vaso, Esdalin Gorani; dy motrat: Elona Nallbani, Sueda Guri; njerka Jerasim Popi. Babai i Hirushes: Eno Birko; mbreti Esdalin Gorani, mbretëresha Ambeta Toromani. Arlekini: Erjon Kruja, shokët e princit: Ledian Agalliu, Dion Gjinika, Ervis Nallbani, Rinold Gjonceraj. Në 1944, Prokofiev mori punën për “Hirushen” dhe përfundoi rezultatin një vit më vonë. Që atëherë, ka pasur një numër njerëzish për të ngritur “Hirushen” në rezultatin e Prokofiev, më së shumti Fredrik Ashton, personi i parë për të prodhuar një prodhim të plotë duke përdorur muzikën e Prokofiev në perëndim dhe Ben Stevenson, prodhimi i të cilit mbetet më popullor në Shtetet e Bashkuara, që nga premiera e saj në 1970. “Hirushja” është balet me dy akte. Sergei Prokofiev (11 prill 1891 - 5 mars 1953) ishte kompozitor, pianist dhe dirigjent. Sergei shkroi veprat e tij të para muzikore që në fëmijëri. Me të hyrë në Konservatorin e Shën Petërburgut, ai i paraqiti komisionit dy dosje të veprave të tij, që përmbanin katër opera, dy sonata, një simfoni dhe pjesë për pianoforte. Ai spikati mes shokëve të tij studentë që ishin shumë më të mëdhenj se ai dhe ata menjëherë dalluan tek muzikanti i vogël një talent të padiskutueshëm. Prokofiev la një trashëgimi të madhe artistike, kryevepra të vërteta, përfshirë 7 balete. Shpesh, kompozitori shkruante suita të shkurtra nga muzika e baleteve dhe operave, muzika e të cilave, pas shkurtimit, kthehej në repertor (suitë nga “Romeo dhe Xhulieta”, “Tre Portokallet”, “Hirushja” etj).