BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x
BREAKING NEWS

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe në administratë, emrat me më shumë vota drejt katapultimit në qeveri

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe
x
BREAKING NEWS

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof për të rritur pazarin, deputetët demokratë kundër rikthimit të tij

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof
x

Kultura

TKOB: “Kolosët që themeluan TKOB” dhe “Në gjurmët e mjeshtrave”, kolana të rëndësishme

TKOB: “Kolosët që themeluan TKOB” dhe “Në

Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor realizoi në 2017, dy projekte me rëndësi në jetën artistike. TKOB shkruan se kalendari artistik i vitit 2017 shënjon një nga momentet më të rëndësishme për sa i përket themeluesve të këtij teatri. ““Kolosët që themeluan TKOB” dhe “Në gjurmët e mjeshtrave” ishin kolanat e rëndësishme, të cilat u konkretizuan me koncertet dedikuar tërësisht krijuesve të muzikës klasike shqiptare, asaj popullore apo mjeshtrave të koreografisë”, shkruan teatri që ka publikuar dhe disa foto nga këto shfaqje para 4 vitesh. Në këtë kuadër Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor kujtoi të premten 2 prej projekteve më të mëdha të kësaj kolane. Koncertin simfoniko-vokal “Kolosët që themeluan TKOB” dhe “Në gjurmët e mjeshtrit Çesk Zadeja”, të cilat sipas TKOB përkonin edhe me 90- vjetorin e lindjes së “Nderit të Kombit” - Çesk Zadeja". “Një ndërthurje e krijimtarisë së mjeshtrit të shkruara nga vetë ai dhe projekti i dytë një harmonizim veprash të krijuara nga pasardhësit e tij, breza artistësh, profesionistë të muzikës që ecën në gjurmët e kompozitorit, pedagogut dhe babait të muzikës shqiptare -Çesk Zadeja”, shprehet TKOB. Çesk Zadeja lindi në Shkodër, më 8 qershor 1927 dhe vdiq në Romë, më 15 gusht 1997. Shumë kompozitorë që janë bartës të veprimtarive muzikore sot në Shqipëri, janë diplomuar nën drejtimin e kompozitorit Zadeja. Ata sot zhvillojnë veprimtari të shumta dhe shumë programe të shkollave muzikore shqiptare janë të punuara, të redaktuara dhe të mbikëqyrura prej tij. Nëse shohim listën e të diplomuarve, do të vërejmë se sot kreu i krijimtarisë muzikore përbëhet nga kompozitorët e diplomuar te profesor Zadeja. Ndikimi i krijimtarisë së Zadesë ishte i madh te një sërë krijuesish të tjerë që ndiqnin rrugën e këtij krijuesi, sepse veprimtaria e Zadesë në lëmin e kompozimit në tërësinë e saj ka qenë mbizotëruese, superiore dhe udhërrëfyese për brezat, të cilat i ka mësuar si pedagog në Akademinë e Arteve të Tiranës. Çesk Zadeja, mësimet e para i mori në vendin e lindjes, në shkollën françeskane, ku krahas mësimit të përgjithshëm, merr dhe njohuritë e para të muzikës. Ka qenë anëtar i korit të Kishës Françeskane që drejtohej nga kompozitori i shquar patër Martin Gjoka dhe më vonë nga Filip Mazreku e Prenk Jakova. Shfaqi që herët talentin e tij dhe si nxënës 14-vjeçar studion në Accademia di Santa Cecilia në Romë, Itali, me kompozitorin Umberto Semproni.