BREAKING NEWS

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të Covid-19

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të
x
BREAKING NEWS

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë, një tjetër shtet evropian heq të gjitha kufizimet me Shqipërinë duke filluar nga nesër

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë,
x
BREAKING NEWS

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë
x
BREAKING NEWS

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të ashpra dhe jep ultimatumin e prerë: Çoni përpara Reformën në Drejtësi! Nëse s’tregoni guxim...

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të
x
BREAKING NEWS

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/ Pritet vendimi për zgjedhjet lokale të 2019, përfaqësuesja e qeverisë kërkon pezullimin e çështjes. Cili është verdikti i Gjykatës Kushtetuese?

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të shqyrtohet/ Mblidhet me urgjencë Gjykata Kushtetuese, a do të rrëzohen zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019 dhe a do të ketë zgjedhje të parakohshme?

Çfarë pritet të shqyrtohet/ Mblidhet me urgjencë Gjykata
x
BREAKING NEWS

Kur do arrestohen 'peshqit e mëdhenj'? SHBA paralajmëron ndryshimin e MADH në Shqipëri

Kur do arrestohen 'peshqit e mëdhenj'? SHBA paralajmëron
x

Kultura

TKOB: “La Traviata” në 1956, një hap i rëndësishëm

TKOB: “La Traviata” në 1956, një hap i

Në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit janë vënë vepra të ndryshme operistike. Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit përmes materialeve arkivore që publikon herë pas here shkruan, se opera “La Traviata” e 1956 ishte e rëndësishme për institucionin. “Shfaqja e operës “La Traviata” në dhjetor të vitit 1956 shënoi një hap tepër të rëndësishëm për TKOB, fillimin e vënies në skenë të shfaqjeve premierë me përmasa të tilla, të repertorit ndërkombëtar. Në shtypin e kohës shkruhet: “Vënia në skenë e operës “La Traviata” është një tregues i rëndësishëm që TKOB filloi të vërë në skenë opera të këtyre përmasave””, shkruan Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit, që ka publikuar dhe foto e shkrime nga gazetat të kohës. Në vepër dirigjent ishte Mustafa Krantja, regjisor N.S. Dombrovski dhe piktor Hysen Devolli. Mjeshtër i korit Kostandin Trako, balet maestër Skënder Selimi. Asistent dirigjent orkestre Osman Banushi, asistent  dirigjent kori Vangjo Nova dhe inspektor skene Dedë Nikaj. Në role ishin artistë të njohur të asaj kohe. Violeta Valeri- Marija Kraja, Gjyzepina Kosturi, Galina Visjasheva. Flora Borvoix- Gjenofefa Heba, Melpomeni Nelaj, Dhimitra Keta; Annina- Andromaqi Haderi, Ksanthipi Mullisi; Alfred Germond- Maliq Herri, Zihni Berati; Xhorxh Germond- Kristaq Antoniu, Mihal Ciko. Gastoni- Kristaq Paspali; baroni Dufol- Koço Timko, Hysen Pelinku; markezi D’Obini- Gaqo Zdruli, Mentor Xhemali dhe doktor Grenvill- Haxhi Tafaj, Lukë Kaçaj. “La Traviata” është një opera me tre akte nga Xhuzepe Verdi e vendosur në një libret italian nga Francesco Maria Piave. Ajo është e bazuar në “La Dame aux Camelias” (1852), një dramë e përshtatur nga romani shkruar nga Alexandre Dumas. Opera "La Traviata" bën pjesë tek e ashtuquajtura sipas historisë së muzikës triologji popullore, ku bëjnë pjesë tre operat "Il Trovatore", "Rigoletto" dhe "La Traviata", të cilat janë tre operat më të shfaqura në botë. Në qendër të veprës është kurtizania Violeta Valery, që për hir të dashurisë me fisnikun Alfredo Germont, braktis jetën prej kurtizaneje. Dashuria e tyre përçahet nga i ati i Alfredos, Giorgio Germont, i cili donte një të ardhme më të mirë për të birin.