BREAKING NEWS

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas shpalljes non grata të Berishës: U vendos të kishim një qëndrim të përbashkët

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej në burg nëse nuk i bindej këtij ultimatumi! Ja pse për disa kohë nuk mund të shkonte dot në SHBA

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej
x
BREAKING NEWS

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me regjinë: Më çmendët

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me
x
BREAKING NEWS

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta dëgjoni shumë shpejt...

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë dakord për ‘Ballkanin e Hapur”? Ja çfarë thotë kryeministri Rama: Politika nuk është spektakël si Big Brother që të zihen njerëzit për brava

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë
x
BREAKING NEWS

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se çfarë do të ndodhë të dielën

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike? Escobar: Biden dhe Blinken kanë qenë të qartë

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike?
x

Kultura

TKOB prezanton aktivitetin e dy javëve, premiera dhe koncerte

TKOB prezanton aktivitetin e dy javëve, premiera dhe koncerte

Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit ka publikuar aktivitetet, që janë zhvilluar gjatë javëve të fundit. Në 14 nëntor institucioni shprehej se në 2 javët që lamë pas i ofroi publikut evente të larmishme. Më 2 nëntor, në konferencën për median, drejtoresha e përgjithshme Zana Çela prezantoi botimin e katalogut të titulluar “Teatri i së ardhmes, në kuadër të 65 -vjetorit të krijimit të Teatrit Kombëtar të Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor, i cili tregon në imazhe gjithë aktivitetin e teatrit tonë gjatë viteve 2016-2020, dhe premierën e trupës së baletit të titulluar “Humus” të koreografit të ri Julind Dervishi. TKOB shkruan se në datat 1, 2, 3 dhe 8 nëntor, Orkestra e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit nën dirigjimin e Edmond Dokos dhe narracion të Ligoraq Rizës, shfaqi përrallën muzikore për fëmijë “Petja dhe ujku” të kompozitorit Sergei Prokofiev. “Këto shfaqje janë në kuadër të projektit të “Edukimit përmes artit”, një sukses i TKOBAP”, shprehet institucioni në faqen e tij. Në datat 5 dhe 6 nëntor u shfaq për publikun nga trupa e baletit të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit (TKOB) premiera absolute e baletit “Humus” e koreografit të ri, Julind Dervishi. Më 9 nëntor, në hollin koncertor të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit u shfaq koncerti vokal- instrumental i sopranos, Sonila Baboçi, “Romantikët francez”, (G.Faure, J.Massenet, Ch.Gounod). Me pjesëmarrjen gjithashtu të sopranos Dorina Selimaj, baritonit Artur Vera, pianistes Herta Cane, violinistit Nikola Kondakçi dhe violinçelistes Jona Çegrani. Në datat 12 dhe 13 nëntor , në hollin koncertor të TKOB u shfaq opera koncertale “L’Elisir d’Amore” e kompozitorit Gaetano Donizetti, produksion i operastudio, i cili ngjiti në skenë 7-të solistë të rinj, artistët e së ardhmes së bashku me artistët e karrierës së Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit (TKOB).