BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Kultura

Trashëgimia kulturore, “EU4Culture” 590 mijë dollarë për 11 organizata të shoqërisë

Trashëgimia kulturore, “EU4Culture” 590 mijë dollarë

Programi “EU4Culture” do të mbështesë 11 organizata të shoqërisë civile shqiptare. Në ambientet e Muzeut Arkeologjik Durrës u shpallën fituesit, për thirrjen e parë publike në programin e financuar nga Bashkimi Evropian “Rigjallërimi i trashëgimisë kulturore të Shqipërisë në përgjigje të tërmetit të Shqipërisë 2019, 2020-2024”.  Me grante që variojnë nga 42,000 deri në 60,000 dollarë, projektet që do të zbatohen do të krijojnë vende të reja pune për komunitetet lokale dhe do të nxisin zhvillimin e artizanatit, turizmit inovativ, platformave digjitale dhe eventeve kulturore në bashkitë e Durrësit, Kavajës, Rrogozhinës dhe Krujës. Shefi i Bashkëpunimit të Delegacionit të BE-së në Shqipëri Hubert Perr tha se ky program do të fokusohet në krijimin e partneriteteve ndërmjet organizatave të shoqërisë civile, bizneseve dhe bashkive. “Për të përfituar nga historia dhe trashëgimia kulturore dhe për t'i përdorur ato si një mjet për të nxitur zhvillimin socio-ekonomik dhe lokal”,  u shpreh ai. Ministrja e Kulturës Elva Margariti tha se ishin 58 aplikime. “Kjo thirrje vë në dispozicion 590 mijë dollarë për 11 projektet fituese”, pohon Margariti. Fituesit e granteve janë: 1. Cultural Heritage without Borders Albania - në mbështetje të projektit “Platformat e fuqizimit dhe mësimit të trashëgimisë”; 2. Help - Hilfe zur Selbsthilfe e.V. BH për “Ringjallja e zejeve tradicionale lokale në Kavajë”; 3. Udhëtimi Lirë - në projektin “Zhvillimi i trashëgimisë së Durrësit bazuar në kulturën kreative”; 4. TID Kruja - në mbështetje të projektit “Dhe tradita vazhdon në Krujë”; 5. Fondacioni PROGRESS - në mbështetje të projektit “Artizanët mes së shkuarës dhe së ardhmes”; 6. Joscelyn Foundation -për projektin “Rivendosja e traditës artizanale”; 7. Auleda, Local Economic Development Agency, Vlorë - në mbështetje të projektit “Routes4culture”; 8. Urban Research Institute - në mbështetje të “Artizanët për Trashëgiminë Kulturore -ArtCult”. Në vijim të listës së publikuar,  9 është Durrësi Aktiv për projektit “Kur e kaluara takohet me të ardhmen- rivitalizimi i trashëgimisë kulturore”; 10. Qendra ESN AL - te projekti “TourAZZO - Promovimi dhe valorizimi i trashëgimisë kulturore si nxitës i turizmit dhe zhvillimit social-ekonomik në Durrës” dhe 11 Instituti i Politikave Publike dhe Private - në mbështetje të projektit “3E “Eksploro - Përjeto- Përmirëso Turizmin Kulturor në zonën e pas tërmetit”.

"RetroFest" për promovimin e trashëgimisë sonë kulturore

Një sfilatë makinash historike çelën "RetroFest", turin veror Durrës-Apoloni-Fier-Prizren me parkun kombëtar arkeologjik të Apolonisë.  Ministrja e Kulturës Elva Margariti bën me dije se është një bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor për promovimin e trashëgimisë kulturore. “Makinat historike takojnë trashëgiminë kulturore! Nga Durrësi, vargu i makinave retro po drejtohet për në Fier. Ndalesa e parë në parkun kombëtar arkeologjik të Apolonisë më pas në qendrën e qytetit të Fierit!”, shkruante më parë ministrja Margariti në një status të saj Facebook. Apolonia në Fier është një nga sitet më të mëdhenj të Shqipërisë, por edhe një nga qytetet më të mëdhenj në botën antike.