BREAKING NEWS

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit duan Big Brother-in, jo fantazitë e Saliut

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit
x
BREAKING NEWS

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data
x
BREAKING NEWS

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që shkriu së qeshuri studion (VIDEO)

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që
x
BREAKING NEWS

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe Duçkën dhe ngre dyshime të forta: Doriani ka pasur një trajtim të veçantë në Kiev, më bënë përshtypje çantat…

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe
x
BREAKING NEWS

"Kryeministri duhet të përballet me të vërtetën", Dash Shehi reagon për skandalin “McGonigal”: Rama duhet të japë dorëheqjen!

"Kryeministri duhet të përballet me të
x
BREAKING NEWS

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë do të ndodhi me inflacionin gjatë vitit 2023

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja
x
BREAKING NEWS

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë të tmerrshme", Berisha del me reagimin e fortë: Është i vetmi kryeministër që mbron vendimin e Serbisë për të mos i vendosur sanksione Rusisë

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë
x
BREAKING NEWS

Korreshi nxjerr të fshehtat e grupit të PD-së, zbulon kërkesën për bashkim: Gazmend Bardhi i ka dërguar Berishës një shkresë

Korreshi nxjerr të fshehtat e grupit të PD-së, zbulon
x

Kultura

“Trimat e Jutbinës”, një shfaqje me motive popullore të baladave, të eposit të kreshnikëve dhe kohës së luftës

“Trimat e Jutbinës”, një shfaqje me motive popullore

Shfaqja “Trimat e Jutbinës” me muzika origjinale dhe regji nga Gerti Druga erdhi në skenë me artistët e Ansamblit Popullor. Një shfaqje e konceptuar mbi legjendat shqiptare të marra nga vëllimi “Tregime të moçme shqiptare” nga Mitrush Kuteli, e cila sipas Teatrit Kombëtar të Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor u mirëprit nga publiku. Shfaqja ishte dy net në skenën teatrore dhe TKOBAP publikoi më parë dhe një album fotosh. “Fotoalbumi i natës së parë të shfaqjes “Trimat e Jutbinës”. Një shfaqje e zjarrtë me motive popullore të baladave, të eposit të kreshnikëve dhe kohës së luftës të gjata shqiptaro-osmane”, thuhet nga TKOBAP, që shprehet se pati një energji të jashtëzakonshme që rrëmbeu duartrokitjet e publikut. Programi i shfaqjes që erdhi dy net në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor  bazohet në 11 rrëfimet e vëllimit “Tregime të moçme shqiptare”, konceptuar në 11 momente të ndryshme, ku ndërthuren muzika, vallet, ritet. Vetë regjisori Druga shprehet me vlerësime pirr artistët e ansamblit. “I përulur dhe falenderues. Për trupën më të mrekullueshme me të cilën kemi luajtur edhe në të ftohtë, edhe në shi, edhe në mes të diellit ashtu si edhe në skenat më prestigjioze. S'më kanë thënë kurrë jo, sado të çmendura ishin idetë e mija, i kisha gjithmonë me vete, si një familje e madhe”, shkruan ai në Facebook ndër të tjera. Emrin e skenarit e mban Petrit Ruka, projeksion Genci Osmani, ilustrimet Gazmend Leka. Koreografia Rexhep Çeliku, Genc Kastrati, Jera Çurçia. Interpretuan grupi vokal dhe trupa e valleve e Ansamblit Popullor. Muji- Gëzim Halili; Zanat- Jera Çurçia, Olta Ahmetaj; Orët- Helga Saraçi. Trimi i parë Enkelejd Bajraktari, tridhjetë agallarët e Jutbinës trupa e valleve. Ajkuna- Hatixhe Lushi.