BREAKING NEWS

Goditi agresorin që qëlloi kreun e opozitës, policia ndalon 2 truproja të Berishës

Goditi agresorin që qëlloi kreun e opozitës, policia ndalon 2
x
BREAKING NEWS

“Isha 10 metra larg, kur dëgjuam incidentin...”/ Neutralizoi agresorin që goditi Berishën, Erzen Breçani rrëfen momentin e ndërhyrjes: Lëvizje të dyshimta u kapën në oborrin e PD-së para protestë, por...

“Isha 10 metra larg, kur dëgjuam incidentin...”/ Neutralizoi
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës, Flamur Noka zbulon prapaskenat: Kam informacione të sigurta që tregojnë se...

Sulmi ndaj Berishës, Flamur Noka zbulon prapaskenat: Kam informacione
x
BREAKING NEWS

“Rrezikojmë të shkojmë në luftë civile”, Jozefina Topalli bën paralajmërimin e fortë: Uroj të reflektojmë, pasi...

“Rrezikojmë të shkojmë në luftë civile”,
x
BREAKING NEWS

"Gerti Shehu i infiltruar"/ Deklarata e fortë e deputetit të PD-së: Ja pse prokuroria ka lëshuar një dokument informal

"Gerti Shehu i infiltruar"/ Deklarata e fortë e deputetit të
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës/ Klodiana Lala zbardh detaje tronditëse: Autori ka precedentë për plagosje, në momentin e sulmit dyshohet se ka pasur me vete...

Dhuna ndaj Berishës/ Klodiana Lala zbardh detaje tronditëse: Autori ka
x
BREAKING NEWS

“Ishte për t’u bërë”/ Dhunoi Sali Berishën, Klodiana Lala zbardh detaje të forta nga biseda e truprojës me autorin

“Ishte për t’u bërë”/ Dhunoi Sali
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës, reagon ashpër Ambasada Britanike: Dhuna nuk ka vend në demokraci, mbështesim...

Sulmi ndaj Sali Berishës, reagon ashpër Ambasada Britanike: Dhuna nuk
x

Kultura

Vepra “Përvjetori i ditëlindjes” në skenën e teatrit të Shkodrës

Vepra “Përvjetori i ditëlindjes” në skenën e

“Përvjetori i ditëlindjes” një vepër që shënoi më parë premierën në skenën e Teatrit Kombëtar te “ArTurbina” u shfaq dhe në teatrin “Migjeni” të Shkodrës. Një vepër teatrore, që vjen me interpretimin brilant të aktorëve të njohur të teatrit. Sipas filmit, “FESTEN” i  Thomas Vinterbeg, dramatizoi David Eldridge, regjia Besmir Bitraku. Në vepër interpretojnë Tristan Halilaj, Petrit Malaj, Luiza Xhuvani, Viktor Zhusti, Olta Daku, Florian Agalliu, Erjona Kakeli, Mehmet Xhelili, Genci Fuga, Myzafer Zifla, Donald Shehu, Xhuliano Brisku, Enisa Hysa, Elja Bitraku. Aktori Xhuliano Brisku vjen në këtë shfaqje si Gbatokai. Aktori më parë ka shprehur se kjo vepër trajton një familje, që në pamje të parë, duket një familje me një reputacion të lartë në shoqëri, shumë e pasur, e rregullt dhe me mjaft autoritet në vendin ku ata jetojnë. Por e vërteta sipas tij është krejt ndryshe. “Në çdo familje ka një sekret të madh dhe ky sekret zbulohet në 60- vjetorin e ditëlindjes së babait të kësaj shtëpie kur djali i tij nxjerr në pah kalbësinë e kësaj familje, dhunën e ushtruar nga ai përgjatë gjithë jetës. Vepra është mjaft e fortë edhe tronditëse, shoqërisë sonë i bën mjaft mirë kjo vepër”, ka treguar më parë aktori. Besmir Bitraku që vjen këtë herë si regjisor është i njohur dhe për rolet e tij të ndryshme në teatër. Besmiri luan rolin e tij të parë në shfaqjen "Nina", një produksion i teatrit "Andon Z. Çajupi" në vitin 2010. Në vitin 2011, Besmiri interpreton me sukses në dy shfaqje të tjera "Romeo dhe Zhuliet" dhe "Dy dyzina me trëndafila të kuqërremtë". Mes viteve 2012-2014, ai merr pjesë në disa produksione të teatrit "Aleksandër Moisiu" në Durrës. Roli i tij i parë në Teatrin Kombëtar vjen në vitin 2015, ku interpreton rolin e të dashurit të Mashës në shfaqjen "Vanja, Sonja, Masha dhe të tjerë". Nga viti 2016 - 2020, ai luan në disa shfaqje mjaft të suksesshme si: "Spiuni i Ballkanit", "Sonte do të luajmë pa tekst", "Ferma e kafshëve", "Mallkimi i fukarenjve",  etj.