BREAKING NEWS

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin pamjet nga sherri që solli dy viktima në Kavajë

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton situatën para zgjedhjeve: Berisha ka supërmacinë, por del i humbur se…

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund t’ja marrë Alibeajt vulën dhe logon e PD-së: Ja kush është shpëtimi i Berishës

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi partinë

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi
x
BREAKING NEWS

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e PD, Roland Bejko

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga Alibeaj

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga
x
BREAKING NEWS

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në fushatën e Këlliçit

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm do bashkohen në një parti pas 14 majit

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm
x

Kultura

Vepra “Valë” nga shkrimtarja angleze Virginia Woolf vjen premierë në Teatrin Metropol me regji nga Enke Fezollari

Vepra “Valë” nga shkrimtarja angleze Virginia Woolf vjen

“Valë” shkruar nga Virginia Woolf konsiderohet një nga romanet modern më të mirë të shekullit. Teatri Metropol sjell për herë të parë në skenë veprën e shkrimtares moderniste Virgnia Woolf. “Valë” është një vepër që flet për dashurinë, për miqësinë, për pasiguritë, për dobësitë, për rivalitetet mes njerëzve, për ekzistencën njerëzore.  Vepra “Valë” vjen premierë me regji nga Enke Fezollari. “Valët” është një portret i jetës së ndërthurur të gjashtë miqve: Bernard, Neville, Louis, Jinny, Susan dhe Rhoda. Regjisori Fezollari shprehet se romani është i ndarë në nëntë seksione, secila prej të cilave korrespondon me një kohë të ditës dhe, në mënyrë simbolike, me një periudhë të jetës së personazheve.  “Çdo seksion fillon me një përshkrim të hollësishëm të rrjedhës së kësaj dite simbolike”, shprehet regjisori Enke Fezollari. Kjo vepër e përkthyer nga Jonida Beqo me dramatizim e regji të  Enke Fezollari, ka premierën në datën 8 Mars dhe do të vazhdoj të luhet në skenë përgjatë gjithë muajit. Ndërsa personazhet përpiqen të përcaktojnë veten e tyre, thuhet në materialin e teatrit Meatropol, ata duhet të mësojnë të kuptojnë përshtypjet që u ndezin përpara dhe t'i fshijnë ato.  “Çdo personazh dëshiron një ndjenjë rregulli dhe dëshiron të gjejë diçka të qëndrueshme në një botë me ndryshime të vazhdueshme. Louis, Neville dhe Bernard kanë ambicie letrare. Për Woolfin, një nga funksionet e letërsisë dhe artit në përgjithësi është të sjellë rregull dhe kuptim në konfuzionin e jetës. Vetë jeta, siç përshkruhet në Valët, është një rrjedhë e vazhdueshme e përshtypjeve shqisore dhe ngjarjeve të rastësishme. Arti mund të jetë një vend jashtë rrjedhës së kohës, ku perceptimet tona kalimtare mund të bëhen të përhershme dhe të bukura. Neville i qaset poezisë së tij me këtë qëllim në mendje, dhe Louis mendon gjithashtu për shkrimin e tij si një mënyrë për të krijuar një lidhje të pathyeshme nga kaosi i jetës së përditshme”, thuhet rreth veprës.

Rreth veprës teatrore

Në vepër interpretojnë Enisa Hysa, Jozef Shiroka, Klodjana Keco, Krist Lleshi, Silvio Goskova, Urim Aliaj. Vepra nis me mëngjesin e hershëm ose fëmijërinë, kur gjashtë personazhet kryesore po ndjekin së bashku një shkollë ditore.  Ndërsa secili nga fëmijët zgjohet, ai ose ajo fillon një monolog të brendshëm të përbërë nga mendime, ndjenja dhe përshtypje. Fëmijët ndërveprojnë në mënyra të ndryshme gjatë gjithë ditës dhe secili fillon të marrë formë si individ në përgjigje të stimulit të ofruar nga bota dhe nga prania e njëri-tjetrit. Megjithëse mendimet e tyre janë disi jo koherente dhe kryesisht të fiksuara në përvojën e menjëhershme, personalitetet e tyre të dallueshme fillojnë të shfaqen: gojëtaria dhe obsesioni i Bernardit me gjuhën; dëshira e Neville për rregull dhe bukuri;  pasiguria dhe ambicia e Louis;  fiziku i Xhinit; intensiteti dhe lidhja e Suzanës me natyrën;  dhe abstragimi ëndërrimtar i Rodës nga jeta e zakonshme.