BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Kultura

Veprimtaria “Ditët e Librit Arbëresh” me kumtesa të studiuesve dhe ekspozita

Veprimtaria “Ditët e Librit Arbëresh” me kumtesa të

Veprimtaria “Ditët e Librit Arbëresh” organizuar nga Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët bëri bashkë studiuesit me kumtesat e tyre, por nuk munguan dhe ekspozitat. Veprimtaria nisi në ambientet e Fakultetit të Gjuhëve të Huaja. Në fjalën hapëse, drejtoresha ekzekutive e QSPA, prof. Diana Kastrati falenderoi studiuesit arbëreshë të pranishëm në këtë veprimtari dhe theksoi se është hera e parë që i jepet një hapësirë kaq e gjerë përfaqësimi studiuesve arbëreshë, për të shpalosur veprat dhe punën e tyre shumëvjeçare. Më pas, fjalën e mori zv/ministrja e Punëve të Jashtme, znj. Artemis Malo, e cila theksoi punën e bërë nga QSPA, ku vlerësoi botimet e realizuara nga ky institucion. Vijuan me fjalët përshëndetëse drejtori i Institutit Italian të Kulturës, z. Alessandro Ruggera, i cili theksoi rëndësinë e bashkëpunimit mes Institutit Italian dhe QSPA, ndërsa Dekania e Fakultetit të Gjuhëve të Huaja, prof. Esmeralda Kromidha foli për rëndësinë e ruajtjes së rrënjëve të identitetit pavarësisht vendit ku jeton. Më pas, të pranishmit në veprimtari vizituan ambientet e sallës “Rozafa” të bibliotekës ku ndodheshin ekspozitat: e para, me 500 libra të dekadave të fundit të sjella nga vetë arbëreshët, pjesa më e madhe e të cilëve do t’i dhurohen bibliotekës së QSPA-së; ekspozitën me fotografi mbi jetën e gruas arbëreshe dhe e treta me krijime, fotografi të realizuara nga artistja e re arbëreshe, mbi Danten dhe udhëtimin e tij. Rendi i kumtesave të ditës së parë, në sesionin e paradites u çel me referimin e prof. Carmine Stamile krijues i muzeut arbëresh të Qanës (Cerzeto) në Kalabri dhe mbledhës i këngëve popullore ndër arbëreshë dhe autor i disa librave mbi këngët, traditat dhe kulturën arbëreshe. Në kumtesën që mbajti mbi “Opera Omnia”, prof. Stamile vuri theksin në rolin e veçantë që luajnë tekstet që shërbejnë për mësimin e arbërishtes në shkollat fillore.