Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vrau nënën dhe babanë pas konfliktit, Apeli ndryshon vendimin ndaj Mirald Metallarit, dënohet me 35 vite burg

Postuar: 21/09/2019 - 07:39

Mirald Metallari, 22-vjeçari që vrau nënën dhe babanë e tij rreth një vit e gjysmë më parë në Kamëz, është dënuar me 35 vite burg. Togat e zeza të Apelit të Krimeve të Rënda kanë pranuar gjykimin e shkurtuar ndaj të riut. Pranimi i kësaj kërkesë ka bërë që të ndryshojë vendimin ndaj Metallarit, nga burgim i përjetshëm në 35 vite burg. Ditën e djeshme i riu që i mori jetën prindërve të tij pas një konflikti të çastit u dënua me vendim të formës së prerë me 35 vite burg. Në vendimin e siguruar nga gazeta “Sot”, Mirald Metallari u shpall fajtor për vrasje për shkak të marrëdhënieve familjare dhe armëmbajtje pa leje. “Gjykata vendosi, deklarimin fajtor të të pandehurit Mirald Metallari, për kryerjen e veprës penale “Vrasjes për shkak të marrëdhënieve familjare” ndaj viktimës Miftar Metallari, babai i tij dhe në bazë të nenit 79/c të Kodit Penal dënimin e tij me Burgim të Përjetshëm. Deklarimin fajtor të të pandehurit Mirald Metallari, për kryerjen e veprës penale “Vrasjes për shkak të marrëdhënieve familjare”, ndaj viktimës Nurie Metallari, nëna e tij dhe në bazë të nenit 79/c të Kodit Penal dënimin e tij me 35 vjet burgim. Deklarimin fajtor të të pandehurit Mirald Metallari, për kryerjen e veprës penale “Mbajtjes pa leje dhe prodhimit të armëve, armëve shpërthyese dhe municionit”, dhe në bazë të nenit 278/3 të Kodit Penal dënimin e tij me 3 (tre) vjet burgim. Në zbatim të nenit 55/1 të Kodit Penal në caktimin e dënimit për disa vepra penale i pandehuri Mirald Metallari dënohet me burgim të përjetshëm. Për shkak të gjykimit të shkurtuar shtetasi Mirald Metallari përfiton 1/3 e uljes së dënimit, duke u dënuar përfundimisht me 35 vite burg”, thuhet në vendimin e Gjykatës së Apelit për Krime të Rënda. Ai u dënua nga gjykata pasi mesditën e 24 korrikut të vitit 2017, qëlloi për vdekje me pistoletë babanë e tij, Miftar Metallari, efektiv policie, si edhe plagosi nënën e tij, Nurie Metallari, e cila ndërroi jetë pak më vonë në spital. I riu njihej në zonë si një person pa probleme dhe pa precedent të mëparshëm penal.

Dosja

Më datë 24.07.2017 rreth orës 06:00 të mëngjesit, ka ndihmuar të atin (Miftarin) për të bërë disa punime në oborrin e shtëpisë së tyre dhe kur ka qenë duke punuar, rreth orës 11:00, në një moment i është derdhur karroca e mbushur me llaç në tokë. I ati e ka gjuajtur me grusht në pjesën e buzës dhe pas këtij veprimi, Miraldi ka hyrë në banesë, ku aty kanë qenë 2 (dy) motrat e tij, të cilat kanë dalë jashtë dhe ky ka shkuar te dhoma e të atit. Aty ka marrë armën e shërbimit të babait dhe pasi ka dalë me armë në dorë te dera, ka vërejtur të ëmën, shtetasen Nurie Metallari, e cila ka tentuar ta ndalojë dhe në këtë moment ai e ka shkrepur armën me drejtim nga dyshemeja. Nëna e tij ka dashur përsëri ta ndalojë, por Miraldi ka qëlluar me armën e zjarrit në drejtim të saj në një distancë prej 3 (tre) metrash. Ndërkohë, i ati, Miftari, ishte duke ardhur në drejtim të Mirald-it, ky i fundit ka hapur zjarr edhe ndaj tij duke mbaruar të gjithë fishekët që kishte në karikatorin e pistoletës. Më pas Mirald-i thekson se ka shkuar te e ëma, e cila ishte shtrirë përtokë në verandën e shtëpisë, e ka marrë atë dhe e ka futur në makinën e tij, me qëllim për ta dërguar në spital. Me vete ka patur edhe armën e zjarrit që kishte kryer ngjarjen. Ai është nisur për në Spitalin e Traumës Laprakë, kur ka qenë në hyrje të rrugës për te spitali e ka ndaluar një patrullë policie, dhe e ka shoqëruar atë në mjetin e policisë, ndërsa të ëmën e kanë dërguar në Spitalin e Traumës Tiranë. Në deklarimin e tij ky shtetas thekson se armën ua ka dorëzuar vet punonjësve të policisë. Në shpjegimet e tij ky person sqaron se nuk ka patur konflikte të mëparshme me të atin.

Elvis MYRTA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 07:38

Shfaqja teatrore "I burgosuri i Katit të 15-të" nga Neil Simon mbrëmjen së shtunës vjen në skenën e Teatrit Kombëtar.

Postuar: 23/10/2019 - 07:37

“NjëMi.com” vepër e autorit Hivzi Sulejmani me regji nga Aldi Hysotoçi vjen premierë

Postuar: 23/10/2019 - 07:35

Viti 2019 shënoi një përvjetor të rëndësishëm dhe një ngjarje të shënuar për historinë e gjuhës d

Postuar: 23/10/2019 - 07:34

Ministria e Kulturës po zhvillon këto ditë dëgjesa publike për strategjinë kombëtare të kulturës,

Postuar: 22/10/2019 - 07:28

Mungesa e infrastrukturës ligjore në institucionet tona të artit, ka bërë që sot artistët të përb

Postuar: 22/10/2019 - 07:27

Ansambli Popullor me mbështetjen e Agjencisë Kombëtare të Diasporës i rikthehet tureve të koncert

Postuar: 22/10/2019 - 07:25

Festivali i teatrit “Kadri Roshi” nisi edicionin e dytë në qytetin e Gjirokastrës.