BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Kultura

Yzeir Llanaj: Festivali “Bylispolifonia” ka për qëllim ruajtjen dhe transmetimin e vlerave të polifonisë tek e ardhmja

Yzeir Llanaj: Festivali “Bylispolifonia” ka për qëllim

Festivali ndërkombëtar i polifonisë “Bylispolifonia” këtë vit do të ketë në skenë mbi 35 grupe në konkurrim. Festivali këtë vit do të shënojë edicionin e 11-të në datat 22-23 shtator. Në dy ditë në Bylis do shpalosen gjetjet më të bukura të polifonisë nga grupet polifonike më në zë të vendit, por dhe nga shtete të tjera. Mjeshtri i polifonisë Yzeir Llanaj shprehet se veç grupeve pjesëmarrëse në festival janë të ftuar dhe historianë, etj. “Festivali ndërkombëtar i polifonisë “Bylispolifonia” zhvillohet një herë në dy vjet. Festivali i fundit është i vitit 2021 pas pandemisë. Këtë vit në datat 22-23 shtator organizohet edicioni i 11-të. Organizimi i këtij festivali ka për qëllim ruajtjen dhe përhapjen e vlerave të polifonisë. Marrin pjesë në konkurrim në këtë festival mbi 35 grupe nga Shqipëria dhe vende të tjera fqinje. Këtë edicion veç artistëve janë të ftuar dhe historianë, muzikologë, etnomuzikologë, etj, ku ditën e shtunë që zhvillohet festivali do të ketë paradite dhe një tryezë diskutimi mbi polifoninë . Festivali këtë vit zhvillohet dhe nën kujdesin e Akademisë së Shkencave”, tregon këngëtari i polifonisë Yzeir Llanaj “Artist i Merituar”, “Mjeshtër i Madh” dhe kryetar i shoqatës “Polifonia shqiptare” me të cilën zhvillon dhe festivalin “Bylispolifonia”. Përpara zhvillimit të këtij edicioni, kryesia e Shoqatës Atdhetare Kulturore Mallakastra dhe shoqata mbarëkombëtare “Polifonia shqiptare” për dy ditë me radhë diskutuan për realizimin e festivalit të 11 të polifonisë,  i cili do të zhvillohet në qytetin antik të Bylisit, në Hekal të Mallakastrës, nën mbështetjen e kryetarit të Bashkisë së Mallakastrës dhe të prefektit të qarkut të Fierit. Këngëtari i polifonisë Yzeir Llanaj thotë se grupet janë nga Shqipëria, Bullgaria, Maqedonia e Veriut, Kosova, etj.  “Ky është një festival edhe ballafaques me fqinjët tanë dhe më gjerë. Nga vendi ynë marrin pjesë grupe polifonike nga Rrajca, Myzeqeja, Skrapari, Saranda, Gramshi, Vlora, etj, pra nga të gjithë trevat e polifonisë shqiptare toske dhe labe”, thotë Llanaj.

Vëmendje për polifoninë

Festivali “Bylispolifonia” në çdo edicionin të tij ka mbledhur grupe të ndryshme që kanë shpalosur vlerat e trashëgimisë. Këngëtari Yzeir Llanaj thotë se përmes festivalit përcillen dhe mesazhe për kujdesin dhe vëmendjen, që duhet treguar për polifoninë. “Ky festival vlen për të mobilizuar gjithë krahinat e vendit të marrin pjesë. Kjo pasuri këtu e ka rrjedhën e saj ndaj dhe bartësit e saj vijnë dhe shpalosin këngët e tyre të bukura. Për polifoninë kjo është një kërkesë, që ti tërheq vëmendjen dhe shtetit që të vërë dorë në këtë traditë mbarëkombëtare që ne krenohemi me këto vlera të trashëguara nga etërit tanë në shekuj. Ndaj e bëjmë dhe këtu festivalin në Bylis, që kjo të mos harrohet, por ti transmetohet të ardhmes ashtu si na e kanë lënë identike dhe neve”, shprehet Llanaj. Edicioni i parë i festivalit ndërkombëtar të polifonisë “Bylispolifonia” u zhvillua në vitin 2006 në vendin tonë.

Më të lexuarat