Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vezët e zjera në mikrovalë mund të shpërthejnë, por ka edhe më keq

Vezët e zjera në mikrovalë mund të shpërthejnë, por ka edhe më keq

Postuar: 07/12/2017 - 22:46

Vezët e zjera konsumohen më mirë të ftohta, por nëse i ringrohim ato në mikrovalë dhe i shpojmë, lëvozhga dhe të brendshmet e tyre mund të shpërthejnë me zhurmë të fortë, duke lëshuar copa të nxehta në të gjitha drejtimet.
 
Plasja e shpërthimit mund të dëmtojë gjithashtu dëgjimin tuaj, sipas diskutimeve të Shoqërisë Akustike Amerikanë në New Orleans.
 
Një rast i tillë solli një padi për djegie dhe dëmtim të dëgjimit pasi veza e zjerë, e ngrohur në mikrovalë shpërtheu në një restorant. Për të verifikuar pretendimet e të dëmtuarit, autoritetet ngarkuan shkencëtarët në San Francisco.
 
 Bashkautori i studimit Anthony Nash tha në konferencë se disa nga vezët kishin shpërthyer brenda në mikrovalë disa të tjera jo, ndërsa zhurma e shpërthimit të tyre  rendimet nga 86 deri në 133 decibel.
Forca mesatare e shpërthimit të tyre ishte rreth 108 decibel, që do të thotë sa një koncert muzikor, çka justifikonte pretendimet e dëmeve në dëgjim.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/02/2018 - 19:10

Është e qartë që shumica e femrave zgjedhin për shokun e tyre të jetës dikë që është më i madh në moshë se ato. Por pse ndodh kështu?

Postuar: 23/02/2018 - 17:55

Ato jetojne te tashme, ruajne motivimin dhe nuk e vene ujin aspak “ne zjarr” per çfare do te na surprizoje e ardhmja.

Peshorja:

Postuar: 22/02/2018 - 20:14

A e dini se të hani ushqime të caktuara mund të ndihmoni në zbardhjen e dhëmbëve tuaj edhe pa pasur nevojë për të vizituar dentistin ?

Postuar: 22/02/2018 - 19:29

Një huligan futbolli rus është arrestuar sot në Gjermani pasi kërkohej për sulmin barbar ndaj një tifozi anglez gjatë kampionatit evropian të futbollit Euro 2016 në Francë.

Postuar: 22/02/2018 - 13:07

Aknet konsiderohen nga Akademia Amerikane e Dermatologjisë si një problem i lëkurës, nga i cili vuajnë më shumë se 50 milionë amerikanë!

Postuar: 22/02/2018 - 12:43

Numerologjia është një konsideruar shkencë më vete për sa i përket parashikimeve apo karakteristikave.

Postuar: 22/02/2018 - 09:36

Shumë prej nesh fajësojnë moshën për plakjen dhe shenjat e saj.